BÖLGELEREKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

Mısır ile Fas, siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Mısır ile yakın zamanda siyasi danışma komitesi kurulacağını ve ekonomik alanlarda iş birliğinin artırılacağını duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Fas’ta mevkidaşı Nasır Burita ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında yapılan basın açıklamasında Fas Dışişleri Bakanı Burita, “Görüşmeler sırasında, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi ve bu ilişkilere yeni bir ivme kazandırma konusunda anlaşmaya varıldı. Bu çerçevede, yakın zamanda siyasi danışma komitesinin kurulması, tüm ekonomik alanlarda iş birliği ve iş adamları konseyinin etkinleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardık.” dedi.

Şukri’nin 7 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ziyaretinin önemini vurgulayan Burita, Mısır’ın bölgesel ve ulusal çıkarlarının önemine, Mısır’ı etkileyen her şeyin Fas’ı da etkilediğine dikkati çekti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise iki ülkenin iş birliğini güçlendirecek mekanizmaların aktifleştirilmesi konusunda kararlı olduğunu belirterek “Fas ile ilişkiyi büyük ölçüde takdir ediyoruz ve daha önceki ziyaretim 7 yıl önce olmasına rağmen iki ülke arasında iletişim ve danışma devam ediyordu.” ifadelerini kullandı.

Şukri, iki ülke arasında kültürel bağları da güçlendirecek bir dizi anlaşma yaptıklarını ve Faslı mevkidaşı ile Libya, Filistin ve terörle mücadele gibi birçok konuyu ele aldıklarını aktardı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu