HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Mısır, El-Dabaa Nükleer Santralinin son ünitesi için onay verdi

Mısır, Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu (ENRRA), Ağustos ayında yapılan açıklamaya göre El Dabaa Nükleer Santrali'nin 1.200 megawatt (MW) kapasiteli dördüncü ve son ünitesinin kurulmasını onayladı. ENRRA açıklamasında, "Dabaa nükleer enerji üretim santralinin dördüncü ünitesinin güvenliği doğrulandı ve insanları, çevreyi ve mülkleri tehdit eden hiçbir risk kanıtlanmadı" dedi.

Akdeniz kıyısında, Kahire’nin 300 kilometre kuzeybatısındaki El-Dabaa kentinde Mısır’ın ilk nükleer güç santrali için çalışmalar devam ediyor.

El Dabaa Nükleer Santrali, her biri 1.200 MW kapasiteli dört VVER-1200 reaktöründen oluşuyor ve Rus devlet nükleer şirketi Rosatom tarafından inşa ediliyor. Mısır Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu ile Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumunun bildirdiğine göre dördüncü ve son nükleer reaktörün temeli için beton çalışmalarının 2023 yılı sonuna kadar başlatılması planlanıyor.

Program, Mısır ile Rusya arasında Aralık 2017’de yürürlüğe giren ve her biri 1.200 megavat kapasiteli 4 reaktör ünitesinin toplam inşaat maliyeti 28,75 milyar dolar olacak şekilde inşa edilmesini öngören anlaşmaya dayanıyor. Buna göre Rusya, Mısır’da nükleer santral inşası ve işletmesini finanse etmek için 30 milyar dolar kredi verecek. Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Al Sisi kredinin önümüzdeki 35 yıl içinde ödeneceğini ve geri ödemelerin 2029’da başlayacağını duyurmuştu.

Rus şirket Rosatom’un belirttiğine göre, nükleer santralin tüm ömrü boyunca nükleer yakıt şirket tarafından sağlanacak. Ayrıca Rosatom, Mısır’ı nükleer altyapısını geliştirme ve projenin yerelleştirilmesini sağlama konusunda destekleyerek santralin personeline eğitim vereceğini ve tesisin ilk 10 yılı boyunca Mısırlı ortaklarına tesisin işletimi ve bakımı konusunda bilgilerini paylaşacağını söylemişti. Projenin 2031 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

1983 yılında Başkan Hüsnü Mübarek döneminde açıkladı

Kahire, Dabaa’da bir tesis kurma niyetini ilk olarak 1983 yılında Başkan Hüsnü Mübarek döneminde açıkladı ve Avustralya hükümeti iki yıl sonra uranyum sağlamayı kabul etti. Ancak 1986 Çernobil felaketinin ardından bu planlar iptal edildi ve Mısır bunun yerine, elektrik üretiminde birincil yakıt olarak petrolün yerini alan doğal gaz rezervlerini geliştirmeye odaklandı.

2004 ve 2008 yıllarında Rusya ile nükleer işbirliği anlaşmaları imzalandı ve bu Mısır’ın nükleer santral planlarını yeniden canlandırdı ancak bölgeyi turizm için geliştirmek isteyen Ulusal Demokrat Parti’ye bağlı iş adamlarının ve güvenlik sonuçlarından endişe duyan yerel kabilelerin direnişiyle karşılaştı. Mübarek’in 2011’de devrilmesi bu planları daha da erteledi.

Nisan 2013’te Mısır, El Dabaa’da bir nükleer enerji santralinin inşasına ve uranyum yataklarının ortak geliştirilmesine odaklanan nükleer işbirliği anlaşmasını yenilemek için Rusya’ya başvurdu. Ekim 2013’te Elektrik ve Enerji Bakanı El Dabaa’ya yönelik planları yeniden etkinleştirdi ve orada bir Mısır Nükleer Santraller Kurumu (NPPA) tesisi duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Kasım 2013’te Rusya’nın Mısır’daki bir nükleer santrali finanse etmeye hazır olduğunu söyledi. 10 Şubat 2015’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi, iki ülkenin Mısır’ın ilk nükleer enerji santralini birlikte kurmayı planladıklarını açıkladılar. Mısır cumhurbaşkanı Sisi gazetecilere, tesisin inşasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandığını söyledi.

Ekim 2015’te Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumunun (ROSATOM) yurtdışı başkan yardımcısı Anton Moskvin, Mısır’da bir nükleer enerji santrali inşa etme sözleşmesine ilişkin görüşmelerin son aşamaya geldiğini duyurdu ve Kasım 2015’te Kahire ve Moskova, Rusya’nın Dabaa’da Mısır’ın ilk nükleer enerji santralini inşa etmesi ve inşaat maliyetini karşılamak üzere kredi vermesi için bir anlaşma imzaladı. Santralin finansmanın sağlanmasında Rusya büyük bir rol oynuyor.

El Dabaa Nükleer Santralinin tamamlanmasıyla birlikte Mısır’ın enerji üretiminde çeşitlilik sağlaması ve bunun sonucunda enerji arzının daha sürdürülebilir hale gelmesi bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu