HABERLERKUZEY AFRİKA

Mısır Dışişleri Bakanı, Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ile Gazze’yi görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cibril er-Rucub ile Gazze’deki savaşı, çeşitli düzeyde bölgeye olan yansımalarını ve savaşın durdurulmasına yönelik çabaları ele aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Şukri, resmi temasları kapsamında başkent Kahire’ye gelen Rucub’u kabul etti.

Görüşmede, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki insani koşulların yanı sıra sahadaki gelişmeler masaya yatırıldı.

Koşulsuz ve şartsız bir şekilde ateşkesin sağlanmasının kaçınılmaz bir durum olduğunu söyleyen Şukri, “İsrail’in işgalci güç olarak uluslararası ve insani hukuka riayet etmesi, Filistin halkına yönelik bariz saldırılarından vazgeçmesi gerektiğini” ifade etti.

Şukri, “terörle mücadele ve meşru müdafaa hakkı kisvesi altında her türlü asılsız ve gerçekten uzak olan İsrail’in saldırıları ve ihlallerinin durudurulması, yaşanan insani felaketin sonlandırılması konusunda bazı uluslararası tarafların bir anlaşmaya varamaması gölgesinde uygulanan çifte standartı reddettiklerini” dile getirdi.

Mısırlı Bakan, insani yardımların Gazze Şeridi’ne hiçbir engele takılmadan, eksiksiz ve sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Şukri ayrıca, Filistin halkının haklarını ve Filistin davasının tasfiye edilmesini hedef alan herhangi bir girişime izin vermeyeceklerini aktardı.

Filistin Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Rucub da Mısır’ın Filistin davasına desteğinden övgüyle söz ederek, ülkesinin Mısır’la koordinasyonu sürdürme arzusunu dile getirdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu