BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKA

MENA ORSAM Atölyeleri Başlıyor

Divan Derneği ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) iş birliğinde başlayacak olan MENA atölyelerine kayıtlar başladı.

İçerisinde Kuzey Afrika ve Afrika Boynuzu atölyelerinin de bulunduğu toplam altı atölye, öğrencilere saha çalışması yapma, resmi ziyaretlere katılma ve staj fırsatları sunuyor.

Divan Derneği Başkanı A. Cihangir İşbilir, MENA Atölyeleri ile ilgili yaptığı değerlendirmede, atölye çalışmalarının temelde uzman yetiştirmeyi amaçladığını ifade ederek, “Çalışmamız araştırma, raporlama, sunum ve saha çalışmaları olmak üzere dört aşamadan oluşuyor. Ankara merkezli program günlük çalışma esaslı ve hibrit metotla yani yüz yüze ve online imkanlar kullanılarak yapılacak.” dedi.

Bu çalışmayı benzerlerinden ayıran bir diğer özelliğin her uzman adayının temel okumaları yaptıktan sonra günlük etkin ve profesyonel medya takibi yapacak olması ve medya içeriği üretecek olması olduğunu belirten İşbilir, projenin sonunda öğrencilerin önce haritalandırma sonra izleme yapma yeteneği kazanacağını vurguladı.

Yaklaşık bir seneyi bulacak olan atölye çalışmaları sonucunda öğrencilerin büyük mesafe katledeceklerinin altını çizen İşbilir, “Çalışmamız bölgeye ilgili lise, lisans ve lisans üstü tüm gençlere açık ve başarılı katılımcılara staj, burs, istihdam ve saha çalışması imkanları sunuyoruz.” diye konuştu.

16-30 yaş aralığında lise, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya mezunu olan gençler ve uluslararası öğrencilerin katılabileceği atölyelerde çalışmalar multidisipliner bir bakış açısıyla devam edecek.

Atölye çalışmaları hakkında ORSAM Başkanı Ahmet Uysal, “MENA Atölyeleri kapsamında Kuzey Afrika, Afrika Boynuzu, Körfez, Levant, Enerji ve Kamu Diplomasisi olmak üzere altı atölyemiz olacak. Çalışma usulümüz tamamen kariyer odaklı birebir takip, günlük çalışma ve ihtisaslaşmayı benimseyecek.” dedi.

Atölyelerin sonunda öğrencilerin kendilerine akademik yazma, araştırma, münazara, hitabet gibi birçok beceriyi katmış olacaklarının altını çizen Uysal, atölye kapsamında gerçekleştirilecek saha çalışmaları ve resmi ziyaretlerin de öğrencilere büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Atölye çalışmalarına düzenli katılım sağlayanlara bir yılın sonunda katılım sertifikası verilecek.
Bununla beraber aktif çalışma sürdüren başarılı öğrenciler için yurtiçi ve yurt dışında saha çalışmaları fırsatı ve ORSAM’da staj fırsatı sunulacak.

Başvuru Linki: https://www.divandernegi.com.tr/mena-atolyeleri-basvuru-formu/ 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu