DOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Mango üretiminde Sudan, Afrika’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor

Ana vatanı Güney Asya olan mango, Hindistan’ın ardından dünyada en fazla Çin ve Tayland’da yetiştiriliyor. Sudan da bir tropikal meyve olan mangonun en çok üretildiği ülkelerin başında yer alıyor.

Afrika’da Mısır ve Nijerya’dan sonra mango üretiminde 3.sırada Sudan bulunuyor.

Sudan’da başlıca mango üretim merkezlerinden Sinnar eyaletinin Valisi El-Alim İbrahim En-Nur AA muhabirine konuşarak konu ile ilgili şunları kaydetti:
“Mango üretiminde gelişebiliriz ve tüm dünyaya mango ihraç edebiliriz. Mango bizim kutsal ağacımız”

Üç mevsim yetişiyor, 100’den fazla çeşidi var
Sudan’ın Güney Kurdufan, Mavi Nil, Sinnar, Darfur ve Nil Nehri eyaletlerinde yetiştirilen, 100’ün üzerinde çeşidi olan mango, senenin üç mevsiminde bulunabiliyor.

Ülkenin doğusunda ocak ayında başlayan mango hasat mevsimi, batı bölgelerinde eylül ayına doğru sona eriyor.

Meyve olarak tüketilmekle beraber içecek, dondurma, tatlı ve turşu gibi çok farklı alanlarda mango kullanılıyor.

Üretimin tamamına yakınının ihraç edildiği ülkede 2021 yılında Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar’a 250 milyon dolarlık satış gerçekleştirildi.

“İnsanımızın mango ile arasında bir bağ oluştu”

Sudan’ın orta kesimlerinde yer alan Sinnar eyaleti, Sudan’ın başlıca mango üretim merkezlerinin başında yer alıyor. Eyalet valisi El-Alim İbrahim En-Nur, konu üzerine AA muhabirine eyaletteki mango üretimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Eyalette 300 bin dönümden fazla mango bahçesi olduğunu söyleyen Nur, “Buradaki insanımızın mango ile arasında bir bağ oluştu. Bu eyaleti farklı kılan şey; çok ve farklı olan mango üretimi. Mango, Sinnar eyaletinin ana meyvesi. Burada Ebu Semeke, Güney Afrika, Boğa kalbi, Beledi, Fons, Teymur, Zibda gibi tüm mango çeşitleri yetişiyor.” dedi.

3-4 yaşında meyve vermeye başlayan mango ağaçlarının 50 yıldan fazla yaşadığını belirten Nur, bölgedeki herkesin evinde veya bahçesinde mango ağacının bulunduğuna değindi.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çiftçi Arif Abdullah Tevfik de bahçesinde Sinnar eyaletinin en güzel mangolarının yetiştiğini ve bahçeden çıkan mangoların aylar öncesinden satıldığını belirtti.

Mangonun çok lezzetli, besleyici ve gelir getirici bir meyve olduğunu belirten Tevfik, “Herkes evinde mango ağacı yetiştirmeli.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu