BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Mali, G5 Sahel Ortak Gücünden ayrıldı

Mali, Terörle mücadele kapsamında Afrika’nın Sahel bölgesindeki 5 ülke olan Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından oluşturulan G5 Sahel Ortak Gücünden çekildiğini duyurdu.

Mali hükümeti sözcüsü Abdoulaye Maiga tarafından imzalanan açıklamada Şubat 2022’de Bamako’da yapılması planlanan G5 Sahel devlet başkanları konferansının hala gerçekleşmediğine vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Mali hükümeti, cihatçılarla savaşan ortak güç de dahil olmak üzere G5 Sahel’in tüm organlarından çekilmeye karar veriyor” denildi.

Mali hükümeti ülke adı vermeden, “Bazı G5 Sahel üye devletlerinin Mali’nin başkanlığına muhalefetinin, bölge dışındaki bir devletin umutsuzca Mali’yi tecrit etmeyi amaçlayan manevralarıyla bağlantılı olduğunu” söyledi.

Mali, 2012’den bu yana isyanlar, saldırılar ve şiddet olaylarıyla birlikte Batı Afrika ülkesinde binlerce kişinin ölümüne ve yüz binlerce kişinin yerinden edilmesine neden olan güvenlik, siyasi ve ekonomik krizlerle karşı karşıya.

Mali, 9 Ocak’tan bu yana, Ağustos 2020 ve Mayıs 2021’deki darbelerin ardından Batı Afrika devletlerinden bir dizi ekonomik ve diplomatik yaptırımın hedefi oldu.

2014 yılında Nijer, Mali, Çad, Moritanya ve Burkina Faso tarafından kurulan G5 Sahel, Batı Afrika’daki kalkınma politikaları ve güvenlik konularında bölgesel iş birliği için kurumsal bir çerçevedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu