BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Malavili Mwaluwimba, Zimbambve’de düzenlenen Kick Boks Şampiyonasında en iyi erkek sporcu seçildi

Zimbabve’nin Harare şehrinde düzenlenen Afrika Günü Kick Boks Şampiyonasında mücadele eden Malavili Mike Mwaluwimba şampiyonanın en iyi erkek sporcusu seçilirken Zimbabveli Kudakwashe Chikwature ise en iyi kadın sporcusu seçildi.

Şampiyonada 7 Malavili kick boksçu Zimbabveli kick boksçulara karşı mücadele etti. Müsabakalar sonucunda 4 Zimbabveli ve 3 Malavili sporcu altın madalya kazandı.

Şampiyona, Zimbabve’de pandemi sonrası dönemde düzenlenen ilk kick boks etkinliği olması nedeniyle önemliydi.

28 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen şampiyonanın onur konuğu Reşat Onur Er oldu.

Reşat Onur Er, Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği Eğitim ve Öğrenci Kurulu üyesi ve Malavi Kick Boks Federasyonu As Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Yönetim Kurulu üyesi olarak hazır bulunan Er, “Bu şampiyona Malavi Kick Boks Milli Takımı’nın katıldığı ilk uluslararası şampiyona olarak tarihi öneme sahip. Ben diğer uluslararası şampiyonalarda, Afrikalıların kick boks yapamadığını duyardım”

“Ben onlara bunun doğru olmadığını kanıtlamak için Malavi Kick Boks Federasyonu’nun kurulmasına öncülük ettim. Afrikalıların kick boks yapabileceğini tüm Dünya’ya kanıtlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Merhaba Afrika’ya özel konuşan Reşat Onur Er, Malavi Kick Boks Milli Takımının daha önce bir turnuva tecrübesi olmaması ve kick boksun Malavi’de henüz 2 yıllık bir spor olması gibi dezavantajlara rağmen başa baş mücadelesiyle herkesin takdirini topladığını söyledi.

Kick boks Malavi’de önemli bir sosyalleşme aracıdır.

Er, “Özellikle Malavi gibi fakir ülkelerde gençlere yönelik sosyal faaliyetler çok kısıtlı düzeyde. Bu sebeple bu tür ülkelerde kick boks gibi sporların önemi çok büyük” ifadelerine yer verdi.

Malavili gençler umut vaat ediyor.

Er, “İleride Malavi’den birçok Afrika ve Dünya şampiyonu sporcunun çıkacağına inancım tamdır” dedi.

Afrika Kickboks Şampiyonası 26, 27 ve 28 Ağustos tarihlerinde Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu