BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Malavi’de Katolik rahip, albino cinayetinden hüküm giydi

Bir mahkeme yetkilisi cuma günü yaptığı açıklamada aralarında bir Malavi Katolik rahibi, polis memuru ve hastane çalışanının da bulunduğu 12 kişilik grubun 2018’de albino olan adamı korkunç bir şekilde öldürmekten hüküm giydiğini söyledi.

12 kişiden oluşan gruptan beş tanesi, albino olan 22 yaşındaki MacDonald Masambuka’yı öldürmekten suçlu bulundu.

Bunların arasından Katolik rahip, Masambuka’nın erkek kardeşi, bir polis memuru ve hastane çalışanı insan vücudu parçalarıyla işlem yapmaktan dolayı cezaevine gönderildi.

Başsavcı Steve Kayuni AFP’ye verdiği demeçte, “MacDonald güvendiği kişiler, yani erkek kardeşi, rahip, polis ve klinik memuru tarafından ihanete uğradı. Bunlar güvenilmesi gereken kişilerdir.” ifadelerini kullandı.

Malavi’de 2014 tarihinden beri, vücut parçalarının zenginlik ve şans getirdiğine inanılarak büyücülük ritüellerinde kullanılması dolayısıyla albinolara karşı saldırılar gerçekleştiriliyor.

Albinolara karşı yapılan saldırılarda ana motivasyon zengin olmak, iyi bir kısmet bulmak ve sağlığına kavuşmak gibi nedenlerdir.

Mahkeme, yargılanan 12 kişinin Masambuka’yı öldürdükten sonra kemiklerini çıkarmayı planlayarak bir maddi beklenti içerisinde olduklarını saptadı.

Hâkim Dorothy NyaKaunda Kamanga, “Bu, yaşam hakkının ihlali ve albinizmli kişiler için yaşam ve vücut bütünlük haklarının en büyük ihlalidir” dedi.

Masambuka, erkek kardeşi tarafından kendisine evlenebileceği bir kadın bulduğunu iddia ettiği arkadaşlarıyla buluşması için kandırılmasının ardından öldürüldü.

Kayuni, Malavi mahkemelerinde cinayet, cinayete teşebbüs, mezardan çıkarma ve albinizmli kişilerin vücut dokularının satılmasıyla ilgili yaklaşık 20 dava görüldüğünü söyledi.

Aktivist ve eski BM albinizm raportörü Ikponwosa Ero, son olarak yaşanan Masambuka cinayetinin “Malavi’de albinizmli insanlar için ciddi bir güvenlik sorununa işaret ettiğini” aktardı.

Albinoların farklı görünmeleri nedeniyle dünya genelinde ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıkları bir gerçek fakat Afrika’da yaşayan albinoların maruz kaldığı ayrımcılık görüldüğü üzere cinayetle sonuçlanabiliyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (OHCHR), 2016 yılında albino avcılarının bir insan cesedinin tamamını 75.000 dolara, kol veya bacak gibi bir uzvu ise yaklaşık 2.000 dolara satabileceğini bildirdi.

Sahra-altı Afrika’da son on yılda 700’e yakın saldırı tespit edilse de vakaların daha fazla olduğu düşünülüyor.

Albinizmli bireylere uygulanan şiddette Tanzanya ve Malavi ön plana çıkan Afrika ülkeleri olarak göze çarpıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu