BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Malavi-Zambiya sınır ötesi pazarının ticareti teşvik etmesi bekleniyor

Malavi hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, Mchinji-Mwami sınırında inşa edilmesi planlanan sınır ötesi pazarla ilgili olumlu gelişmelerden bahsetti.

Malavi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Sözcüsü Patrick Botha, pazarda mağazalar ve depo gibi diğer tesislerin de yer alacağını ifade etti. Botha, bu pazarın sınır ötesi tüccarların sayısını artırarak Malavi ve Zambiya arasındaki ticareti geliştireceğini ve böylece her iki ülke için gelir tahsilatını artıracağını belirtti.

Malavi Sınır Ötesi Tüccarlar Derneği başkanı Steven Yohane ise projeyi övgüyle karşılayarak, bunun tüccarlar ve müşteriler arasındaki bağları güçlendireceğini ve gelir elde etme imkanını artıracağını söyledi. Sınır ötesi pazar, Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) Sekreterliği’nden alınacak 900.000 euro (yaklaşık 972.000 ABD doları) tutarındaki hibe ile inşa edilecek.

COMESA Genel Sekreteri Chileshe Mpundu Kapwepwe, desteğin iki ülke arasındaki küçük ölçekli sınır ötesi ticareti en üst düzeye çıkarmayı ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu içinde bölgesel entegrasyonu teşvik etmeyi amaçladığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu