BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERRamazan

Maarif Vakfı’nın Güney Afrika’daki iftarı, diplomasi ve akademi dünyasından yoğun ilgi gördü

Türkiye Maarif Vakfı, Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’da, Türkiye Büyükelçiliği rezidansında bir iftar düzenledi.

Düzenlenen iftara, Afrika’nın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin büyükelçileri yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğe, Güney Afrika dışişlerinden müsteşarlık seviyesinde, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Irak, Azerbaycan, Pakistan, Kazakistan ve Ürdün’den büyükelçilik düzeyinde katılım sağlandı.

Farklı ülkelerin müsteşarları ve büyükelçilerinin yanı sıra, Afrika’nın en iyi 5 üniversitesi arasında yer alan Witswatersrand Üniversitesi, Pretorya Üniversitesi ve Johannesburg Üniversitesinden akademisyenleri ve Güney Afrika’nın önde gelen Müslüman sivil toplum kuruluşlarından (STK) temsilciler de düzenlenen iftar programında bulundu.

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Kandaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada bu iftar programında hem seçkin davetliler topluluğuyla bir araya gelmekten hem de Maarif Vakfı’nın Güney Afrika diplomatik çevrelerine tanıtımını gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Büyükelçi Kandaş, etkinlik vesilesiyle Türk kurumlarının Güney Afrika’da ramazan ayının ilk haftasında gerçekleştirdiği yardım paketi dağıtımlarını da Güney Afrika otoritelerine tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Etkinliğe Türkiye’den katılan Maarif Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi Mahmut Mustafa Özdil ise covid-19 salgının etkisinin azalmasıyla vakfın faaliyette bulunduğu bölgelerde iftar programı düzenleme kararı aldıklarını kaydederek, bu iftar programlarında Maarif öğretmenlerini bu ülkelerdeki üst düzey diplomatik ve akademik çevrelerle bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Programa ev sahipliği yapan Büyükelçi Kandaş’a teşekkürlerini ileten Özdil, “Çok başarılı bir organizasyon oldu. Müslüman olan, olmayan çeşitli ülkelerin temsilcileri, buradaki STK temsilcileri, Johannesburg’daki okulumuzun yöneticileri ve öğretmenleri bizlerle bir araya gelmiş oldular. Hem Maarif Vakfı’nın ne yapmak istediğini daha net bir şekilde görebilmiş oldular hem de çeşitli bağlantılar kurma fırsatı buldular.” ifadelerini kullandı.

Maarif Vakfı Güney Afrika Koordinatörü Deniz Doğan ise yapılan etkinliğin diplomasi ve akademi çevrelerinden ilgi görmesinden memnun olduğunu söyleyerek, gerçekleştirdikleri etkinliklerle Maarif Vakfı’nın Güney Afrika’daki varlığını daha da sağlamlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu