BATI AFRİKAHABERLER

Maarif Vakfı, Fildişi Sahili’nde Türkiye Araştırmaları Merkezi kurulacağını duyurdu

Türkiye Maarif Vakfı Fildişi Sahili Temsilcisi Oğuzhan Uğurlu, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamasında Batı Afrika’daki en önemli üniversitelerden biri olan Felix Houphouet-Boigny Üniversitesi ile imzaladıkları protokol kapsamında Fildişi Sahili’nde Türkiye Araştırmaları Merkezinin kurulacağını söyledi.

Uğurlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şu an Felix Houphouet-Boigny Üniversitesi ile çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’den de birkaç üniversiteyle iş birliği yapıp karşılıklı öğrenci değişimi ve yüksek lisans gibi programları açtırmak istiyoruz”

2018’den beri Fildişi Sahilinde etkinlik gösteren Maarif Okulları, anaokulundan liseye kadar eğitimde kendilerini gösterdiklerini belirterek, “Batı Afrika’daki en önemli üniversitelerden Felix Houphouet-Boigny Üniversitesi ile üniversitede hem Türkçe kursu açılması hem de Türkiye Araştırmaları Merkezi kurulması yönünde protokol imzaladık. Şu an üniversiteyle çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’den de birkaç üniversiteyle iş birliği yapıp karşılıklı öğrenci değişimi ve yüksek lisans gibi programları açtırmak istiyoruz.” dedi.

Çocukların kendi kültürlerini benimsemelerine yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Uğurlu AA muhabirine, “Şu anda 110 öğrencimiz eğitim görüyor. Yeni bir kampüse taşınacağımız için çok kayıt almıyoruz. Burada yerel eğitim sistemini takip ediyoruz. Bunun yanında Türkçe eğitim en önemli önceliğimiz. Haftada iki saat ders veriyoruz. Ayrıca Türkiye Kulübümüz var. Bu derste hem Türkiye’yi hem de Türk kültürünü tanıtıyoruz.” diye konuştu.

Velilerimiz Türkiye’ye güveniyor

Türkiye’deki üniversitelere açılan kapı olmak istedikleri dile getiren Uğurlu, “Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin çoğu bizimle irtibat kuruyor. Biz de onları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı bursluluk sınavlarına yönlendiriyoruz. Bizim okullarımızla birlikte Türkiye’ye gidiş kapısı açılıyor.” bilgilerini verdi. Uğurlu, “Okullarımıza kayıt yapan öğrencilerin velileri Türkiye’ye güveniyor. Ailelerden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bize başvuru yapan öğrencilerin sayısı artıyor. Yeni okulu açtıktan sonra çok daha büyük talep alacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Öğrencilerinin Türkiye’den döndükten sonra kendi ülkelerinde hizmet sunduklarının altını çizen Uğurlu, “Biz öğrencilerin Türkiye’de eğitim aldıktan sonra gelip kendi ülkelerine hizmet etmelerini önceliyoruz. Buraya döndükleri zaman hem Türkiye’nin gönül elçileri oluyorlar hem de iki ülke arasındaki bağı çok doğru bir şekilde kuruyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu