BATI AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Lome Büyükelçisi Muteber Kılıç, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbé’ye güven mektubunu sundu

19 Nisan 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Lome Büyükelçisi olarak göreve başlayan Büyükelçi Muteber Kılıç, dün Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbé’ye güven mektubunu sundu.

Yapılan ikili görüşmenin ardından geriye güzel fotoğraflar bırakıldı.

Muteber kılıç kimdir?

19 Nisan 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Lome Büyükelçisi olarak göreve başlayan Büyükelçi Muteber Kılıç, Togo’ya atanmadan önce 2021-2023 yılları arasında Orta Avrupa, İskandinavya ve Baltıklar’dan sorumlu Elçi, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki kariyerine 1996 yılında başlayan Büyükelçi Kılıç merkez görevlerinde, Avrupa Birliği, Ortadoğu, Orta Avrupa, enerji ve güvenlik konularından sorumlu birimlerde, yurtdışında ise, Kuveyt, Brüksel, Moskova Büyükelçiliklerinde görev almış,2013 yılında Kazakistan’daki Aktau Başkonsolosluğu’nu açmış ve Başkonsolos olarak görev yapmış, 2015-2018 yılları arasında ise Tiflis Büyükelçiliğinde Birinci Müsteşar olarak çalışmıştır.

Tunus’taki Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimine Lyon Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan Büyükelçi Kılıç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

İki çocuk annesi Büyükelçi Kılıç, Fransızca, İngilizce ve Rusça konuşmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu