BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Libya’da göçmen barınma merkezi açıldı

 

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe, başkent Trablus’taki havalimanı yolu üzerinde inşa edilen, göçmenlerin başta barınma ihtiyaçlarıyla birlikte belli başlı diğer ihtiyaçlarının giderileceği barınma merkezlerinin açılışını yaptı. Açılışa Başbakan Dibeybe’nin yanı sıra Tunus’un Trablus Konsolosu Tevfik el-Kasimi’de katıldı.

Libya Düzensiz Göçle Mücadele Teşkilatı Başkanı Muhammed el-Hoca yaptığı açıklamada, barınma merkezlerinin düzensiz erkek göçmenlere göre ayarlandığını ve merkezde Fas, Cezayir, Mısır ve Tunuslu göçmenlerin barınacağını söyledi.

Merkezde birçok ihtiyaç düşünüldüğü gibi merkez bünyesinde tıbbi klinikler, spor salonlarının yanı sıra göçmenlerin aileleriyle iletişim kurabilmeleri için gerekli teknolojik ekipmanlarda bulunuyor.

Libya’nın Akdeniz üzerinden Avrupa’ya yakınlığının ve geçişin olması, Libya’yı yoksulluk ve çatışmalardan kaçan Afrikalı düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçişlerinde önemli noktalardan biri haline getirdi. Bunun sonucunda Libya’daki düzensiz göçmen sayısı geçen yıl 700 bine ulaştı.

Uluslararası Göç Örgütü’nün raporlarına göre 2021 yılında yaklaşık 1500 düzensiz göçmen Akdeniz’de boğularak hayatını kaybetti. Göç örgütü, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri özellikle Orta Akdeniz rotası boyunca yaşanan acıların ve ölümlerin büyük bir kısmının önlenebilir olduğunu belirtiyorlar.

 

KAYNAK: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu