HABERLERKUZEY AFRİKA

Libya Fetva Kurumu’ndan İsrail yanlısı şirketlerin boykot edilmesi için fetva

Libya Fetva Kurumu, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye saldırılar düzenleyen İsrail'e destek veren şirketlerin boykot edilmesi yönünde fetva yayımladı.

Libya Fetva Kurumu, İsrail’in Filistin’i işgaline destek veren Batılı şirketlerin boykot edilmesini istedi.

“Müslüman devletlerin ve milletlerin Gazze’ye yönelik her türlü desteği vermesi” için çağrı yapılan fetvada, ekonomik alanda da destek çağrısında bulunuldu.

Fetvada Gazze’ye destek vermenin yöneticiler ve yönetilenler dahil tüm Müslümanlar için “zorunluluk” olduğu vurgulandı.

“İsrail’i boykot etmek, para ve silah sağlamak, ekonomik ve diplomatik alanda mücadele etmek, protesto yapmak ve diğer modern araçları kullanmanın Filistin’e destek sayıldığı” belirtilen fetvada, “Siyonistlerin ve ABD’nin başını çektiği müttefiklerinin abluka altındaki çocuklara ve sivillere yönelik işlediği soykırım suçları yakından izlenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Libya Devlet Konseyinin, Başbakanın, Merkez Bankasının, devletin petrol şirketinin ve tüm devlet kurumlarının İsrail’e silah, para ve cephane desteği veren tüm Batılı şirketler ve hükümetlerle ilişkiyi kesmesi gerektiği kaydedilen fetvada, iş dünyasına ve tüketicilere de özellikle temel ihtiyaç malzemeleri olmayan ürünlerde İsrail’i destekleyen ürünleri tüketmeme çağrısı yapıldı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu