BÖLGELERKUZEY AFRİKA

Libya Dışişleri Bakanı Menguş: Türkiye, Afrika Birliğinin stratejik ortağıdır

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda Afrika Birliğinin stratejik ortağı olduğunu söyledi.

 

3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılan Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, “Türkiye ile Afrika Birliği arasındaki karşılıklı ticari ilişkiler uzun yıllara dayandığı gibi 2008 yılında Afrika Birliği’nin Türkiye’yi kıtanın stratejik ortağı ilan etmesiyle iki taraf arasındaki güçlü kültürel ve sosyal ilişkiler ivme kazanmıştır.” dedi.

Menguş, Türkiye-Afrika ortaklığının Afrika Birliğinin küresel sistemde güç merkezi olma hedefiyle oluşturduğu “Gündem 2063″ün uygulanması yoluyla arzu ettiği, yatırım için uygun bir ortamın yaratılmasına ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına yardımcı olduğunu vurguladı.

Bakan Menguş, dünyayı etkileyen olağanüstü koşullara rağmen Afrika Birliği ve Türkiye arasındaki ekonomik, siyasi ve ticari alanlarda iş birliğinin sürdürülmesine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Afrika Birliği Örgütünün ve Afrika Birliğinin kurulmasına katkıda bulunan Libya, söz konusu Zirve’de kabul edilecek plan, program ve kararların başarısı ve Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın uygulanması için hiçbir çabadan kaçınmayacaktır.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu