BÖLGELERKUZEY AFRİKA

Libya Devlet Yüksek Konsey Başkanı Mişri: Fransa başarılı olamayacak

Milletlerarası İlişkiler ve Diplomasi Merkezi (MID) tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Buluşmaları programına katılan Libya Devlet Yüksek Konsey Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye ve Libya ilişkilerinin tarihi geçmişi olduğunu ve ekonomik, askeri, siyasi yönden güçlenerek devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin, Libya’daki gayrimeşru güçlerin saldırılarına karşı verdiği tepkilere dikkat çeken el-Mişri,  Türkiye’nin her şeye rağmen Trublus hükümetine destek verdiğini ve bu desteğinin de Halife Hafter’in Trablus’ta yenilmesine neden olduğunu ifade etti.

Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmak amacıyla Yunanistan, Mısır ve İsrail’in birlikte hareket ettiğini belirterek “Türkiye ve Libya, Akdeniz’de ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması’nı imzalayarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını koruma altına almıştır. Bölgede hak sahibi olmasına rağmen Türkiye’nin enerji kaynaklarını kullanmamasına yönelik atılan adımlar da bu anlaşmayla bertaraf edildi. Libya ve Türkiye, Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki komplosunun farkında. Fransa başarılı olamayacak. Çünkü Libya, Ankara ile ilişkilerini çok daha güçlendirecektir.” dedi.

el-Mişri şunları aktardı:

“Türkiye’nin Libya’daki varlığı tamamen uluslararası hukuka uygundu. Çünkü Trablus hükümeti birçok ülkeye çağrıda bulundu ve sadece Türkiye yanıt verdi. Türk güçleri hariç tüm bu taraflar gayriresmi ve gayrimeşru yollarla geldi. Türkiye ise aleni bir şekilde geldi. Türk askerinin varlığı tamamen uluslararası anlaşmalara uygun. Türk askeri ayrıca sadece eğitim ve destek amaçlı bulundu.”

Libya’da kurallara uygun ve yasal bir seçim yapılması hedefinde olduğunu söyleyerek Fransa ve Mısır’ın buna müdahale etmek istediğini, ABD ve diğer ülkelerin dayatmaya çalıştığı seçim pozisyonunu asla kabul etmeyeceklerini açıklayarak “Türkiye ve İtalya ise Libya’da hatalı bir seçim yapılmasından yana değil ve desteklemiyor. Çünkü hatalı yasalarla yapılan bir seçimin ülkenin bölünmesine neden olacağını, yeni bir savaşa sürüklenerek bölüneceğini düşünüyor ve bu konuda bize destek çıkıyor.” dedi.

el-Mişri, 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerde adil bir ortamın sağlanması durumunda Libya Başkanı Abdulhamid Dibeybe’nin çoğunluğu elde edeceğini ifade etti.

Kaynak: AA

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu