HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Libya Başbakanı Dibeybe’den “ülkede iktidarın barışçıl yollarla değişimini destekliyoruz” açıklaması

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede iktidarın barışçıl yollarla değişimini desteklediklerini belirtti.

Libya hükümetine bağlı ‘Hakomitna’ adlı resmi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dibeybe, başkent Trablus’un doğusundaki El-Hums kentinde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında konuştu.

Dibeybe, Libyalıların iradesi görmezden gelinmeden ülkede iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesinden yana olduklarını kaydetti.

Hükümet ile Yüksek Seçim Komisyonunun, seçimlerin yapılmasına hazır olduğunu söyleyen Dibeybe, Birleşmiş Milletlerden (BM) seçim hazırlıklarıyla ilgili Libya ile koordinasyon düzeyini yükseltmesini istediklerini dile getirdi.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Libya’daki büyükelçileri ve temsilcileri 8 Mart’ta, Libyalı liderlere seçimlerin yapılması için gerekli tavizleri vermeleri ve seçime yönelik bir süreç belirlemeleri çağrısında bulunmuştu.

Libya’daki seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa’nın liderlik ettiği iki ayrı hükümet olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

BM Libya Özel Temsilcisi Bathily, 27 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyinde Libya’da bu yıl içinde seçimlerin yapılabilmesi için üst düzey bir komisyon kurulmasını önermişti.

Kaynak: AA/Gülşen Topçu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu