BATI AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Liberya başkanlık seçimlerinde sandıklar açıldı

Liberyalılar Salı günü, futbol efsanesi George Weah'a başkan olarak ikinci bir dönem verip vermeme konusunda oy kullanmaya başladılar ve arka arkaya iç savaşlardan hala yaralanan bir ülkede seçmenlerin ana endişeleri arasında barış var.

Oylamanın sabah saat 08.00’da başlanmasından bir saat önce, yüzlerce insan başkent Monrovia’da, çoğunlukla okullarda kurulan oylama istasyonlarında oy kullanmak için bekliyordu.

“Ülkemin iyiliği için oy veriyorum. İlk kez oy veren 18 yaşındaki Agostina Momo, “Barış ve kalkınma bekliyorum” dedi.

Başlıca siyasi partiler, Batı Afrika ülkesindeki cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerinin barışçıl bir şekilde geçeceğine söz verdiler.

Ancak son zamanlarda destekçileri arasındaki çatışmalarda üç kişinin öldürülmesi, şiddete geri dönme korkularını körükledi.

Sorun, Weah’ın destekçileri ve muhalefet üyelerinin birbirine taş atmasıyla ve polisin göz yaşartıcı gazla müdahale etmesiyle Pazar günü Weah’ın yeniden seçim kampanyasının sona ermesine de gölgedetti.

AFP, bazıları kafalarında büyük yaralar olan en az beş yaralı saydı.

37 yaşındaki Melvine Zoega, başkent Monrovia’nın 150 kilometre (90 mil) doğusundaki Buchanan şehrinde endişelerini tartışan bir grup erkek arasında “En çok beklediğimiz şey barış” dedi.

Sağlık, eğitim ve yollar, işler ve yaşam maliyetinin hepsi ortaya çıktı, ancak yalnızca şiddete geri dönüş korkusundan sonra.

1989 ve 2003 yılları arasında Liberya’daki çatışmalar 250.000’den fazla insanı öldürdü.

Görevdeki Weah, 57, – 1995’te futbolun en prestijli bireysel ödülü olan Ballon d’Or’u kazanan ilk Afrikalı – 19 başkan adayı ve Kasım ayı başlarında muhtemelen ikinci turda bir ikinci turla karşı karşıya.

Ancak “Bir tur zafer” sloganıyla kampanya yürüttü.

Weah, Pazar günü Monrovia’da toplanan binlerce insana verdiği demeçte,” hepimiz bu barışı beslemeli ve korumaya devam etmeliyiz, çünkü barış olmadan dünyamız zor olacak ” dedi.

“Barış olmadan kalkınma gerçekleşmeyecek.”

Eski uluslararası futbolcu, iş yaratma ve eğitime yatırım yapma sözü vererek iktidara geldi, ancak eleştirmenler sözlerini tutmadığını söylüyor.

Ulusal seçim komisyonu, adil ve güvenilir anketler düzenleyebileceğine dair insanlara güvence vermeye çalışıyor.

“Her şey hazır… Komisyon başkanı Davidetta Browne-Lansanah, “Her şeyin iyi gitmesi gerektiğini tahmin ediyoruz” dedi.

Seçim, Birleşmiş Milletler’in 2018’de Liberya’daki barışı koruma misyonunu sona erdirmesinden bu yana yapılan ilk seçim.

Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Batı Afrika bloğu, ECOWAS ve ABD, son zamanlarda yaşanan bir dizi darbenin vurduğu bir bölgede gözlemci konuşlandırdı.

Gelişme ve yolsuzluk

Oylama merkezlerinin 1800 GMT’de kapanması bekleniyor ve 2,4 milyon seçmen de Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerini seçiyor.

İlk sonuçların 15 gün içinde olması bekleniyor.

Altı yıl önce Weah’a kaybeden eski başkan yardımcısı Joseph Boakai, cumhurbaşkanlığı için ön sıralarda yer alıyor.

Herhangi bir oy hilesi veya manipülasyonunun “bu ülkenin sonuna” yol açacağını söyledi.

78 yaşındaki oyuncu, iktidar partisi seçimleri manipüle ederse halk isyanı tehdidinde bulunan eski savaş ağası ve senatör Prens Johnson da dahil olmak üzere ittifaklar kurdu.

Boakai, ülkenin imajını eski haline getirme, altyapı geliştirme ve en yoksulların hayatını iyileştirme sözü verdi.

Dünya Bankası’na göre, nüfusun beşte birinden fazlası günde 2,15 dolardan az bir gelirle yaşıyor ve temel gıdaların fiyatı yükseldi.

2006 ve 2018 yılları arasında başkan yardımcısı olarak görev yapan Boakai, kendisini yozlaşmış bir sisteme başkanlık etmekle suçladığı Weah’a dürüst bir alternatif olarak sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, üç yıl içinde beş üst düzey Liberyalı yetkiliye yolsuzluk iddiasıyla yaptırım uyguladığını söyledi.

İzleme köpeği Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2022 yolsuzluk algıları endeksinde 180 ülke arasında Liberya’yı 142. sıraya yerleştirdi.

Durumun adamı

Bununla birlikte, Monrovia’nın West Point gecekondu mahallesindeki George Mobo için yolsuzluk önemli bir endişe kaynağı değildir.

30 yaşındaki adam, “Afrika ülkelerine bakın ve bana hangi ülkenin yozlaşmış olmadığını söyleyin” dedi.

Eğitim, barış ve iş yaratma onun en önemli öncelikleridir.

Arkadaşları, başkanın gözetimi altında inşa edilmiş yepyeni bir futbol stadyumunun yanında otururken kabul etti.

“Başkan Weah durumun adamı. Yollar yaptı, eğitimi ücretsiz hale getirdi. Ve iki yıldır koronavirüs vardı. 24 yaşındaki John Seaton, “Şimdi daha iyisini yapacak” dedi.

PSG, Monaco ve AC Milan’da oynayan bir futbol kariyerinin ardından siyasete giren Weah, Monrovia’nın kenar mahallelerinde büyüdü ve nüfusun yüzde 60’ından fazlasının 25 yaşın altında olduğu bir ülkede gençler arasında popüler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu