BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Kötü kokulu deniz yosunu, Sierra Leone’nin balıkçılık ve turizm sektörünü olumsuz etkiliyor

Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’nin başkenti Freetown’un kıyı şeridini kötü kokulu kahverengi deniz yosunu kapladı.

Beyaz kumlu plajlarıyla bilinen Freetown’da bulunan kahverengi deniz yosunu kütlesi, haftalardır balıkçılığı ve turizm sektörünü olumsuz etkiledi.

Yerel halk bu sorunun geçmişte de yaşandığını ancak bu yıl çok daha kötü göründüğünü söylüyor.

Sierra Leone Çevre Koruma Dairesi Direktörü Paul Lamin’e göre, deniz yosunlarının Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki Sargasso Denizi’nden geldiğine inanılıyor.

Lamin, “Departmanım, bu yıl Mart ve Nisan aylarında deniz yosununun bulunduğu Batı Afrika’daki diğer ülkelerden raporlar aldı. Ancak Sierra Leone’de genellikle yağışlı mevsimde oluyor ve miktar yıllık olarak dalgalanıyor” dedi.

Ülke turizmini olumsuz etkiliyor

Normalde şehrin batı ucundaki Lumley Plajı hafta sonları gençlerle dolup taşıyorken kötü kokulu deniz yosunu nedeniyle plaja kimse gitmiyor.

Sugarland Beach beldesinde yönetici olan Aruna Foday, çürüyen deniz yosununun işlerini olumsuz etkilediğine vurgu yaparak, “Deniz yosununun yoğun kokusu nedeniyle bar ve restoranı şimdilik kapatıyoruz ve yağmurlardan sonra devam etmeyi umuyoruz” dedi.

Deniz yosununun normalde görülme eğiliminde olduğu Temmuz ve Ağustos ayları turizm için düşük sezon olmasına rağmen, Sierra Leone Ulusal Turist Kurulu yine de bir temizlik çalışması başlattı.

Sierra Leone Ulusal Turist Kurulu Genel Müdürü Fatmata Kroma, “Bu zor bir görev çünkü deniz yosunu saat başı gelmeye devam ediyor.” dedi.

Kroma, insan faaliyetleri sonucu çıkan atıkların da sahillere vurduğunu ve turizm endüstrisi için daha fazla zorluk oluşturduğunu belirtti ve “Okyanus bir çöp tenekesi değil” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu