BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKASAĞLIKYAŞAM

Kore-Afrika Zirvesi’nde Afrika’da aşı erişimi ve sağlık güvenliği için ortaklık kuruldu

Afrika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri, Uluslararası Aşı Enstitüsü ve Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı, 4 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşen Kore-Afrika Zirvesi'nde, Afrika'da aşı erişimi ve sağlık güvenliği için ortaklık kuruyor.

Zirvede, Kore ve Afrika arasında kamu-özel sektör ortaklıklarının, Afrika Birliği’nin kıtanın aşı ihtiyaçlarının %60’ını üretme hedefine katkı sağlayabilecek fırsatlar konuşuldu.

Uluslararası Aşı Enstitüsü Genel Müdürü Dr. Jerome Kim,  Kore-Afrika sağlık ortaklıklığının kurulmasına destek vermekten mutluluk duyduğunu belirterek, gelecekteki salgınlara hazırlık ve küresel sağlık güvenliğinde liderlik rolü üstlenme çabalarını vurguladı.

Afrika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Raji Tajudeen ise Kore’nin teknolojik gelişmelerinden yararlanarak kıtadaki sağlık sistemlerini güçlendirme hedefine işaret etti.

Kore-Afrika Zirvesi, ekonomik ve politik ilişkilerin yanı sıra teknik yardım, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme gibi alanlarda sağlık ortaklıklarını ilerletme fırsatı sundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu