BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Kore-Afrika Zirvesi sona erdi

“Birlikte Yarattığımız Gelecek: Ortak Büyüme Sürdürülebilirlik ve Dayanışma” temasıyla gerçekleşen Kore-Afrika Zirvesi’ne 25 devlet başkanı katıldı ve 48 Afrika ülkesi temsil edildi.

Kore-Afrika Zirvesi, Güney Kore ile Afrika kıtası arasındaki ilişkilerde önemli gelişmelerin yaşandığı ve çok sayıda anlaşmanın yapıldığı bir zirve oldu. Ayrıca Güney Kore ilk kez Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Afrika devletlerinin liderlerini ağırladı.

Zirve; ekonomik işbirliği, sağlık, yatırım, teknoloji ve eğitim gibi çeşitli konuların tartışıldığı bir platform oluşturdu.

Zirve bildirisine göre Güney Kore temiz enerji teknolojisi, “kritik” mineral ve metal tedariği, Koreli firmalar için Afrika pazarlarına erişim gibi konuları taahhüt etti. Afrika’nın sanayileşmesini yatırım yoluyla destekleyeceğini belirten Güney Kore, firmalarına Afrika pazarlarına girmeleri için 14 milyar dolarlık ihracat kredisi vereceğini açıkladı.

Güney Kore’nin ev sahipliğinde yapılan zirve, Birleşmiş Milletler’de oy gücünün dörtte birini oluşturan Afrika bloğuyla etkileşimde önemli bir adım olarak görülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu