BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Doğu Afrika Topluluğu’na katıldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, (KDC) Doğu Afrika Topluluğu’na (EAC) resmen kabul edildi. KDC’nin katılmasıyla birlikte topluluğun üye sayısı yediye çıktı.

EAC’nin dönem başkanı olarak örgütün Devlet Başkanları Zirvesini yöneten Uhuru Kenyatta, topluluğun 19. olağanüstü sanal toplantısında KDC’nin yedinci üye olarak aralarına katıldığını duyurdu.

Kenyatta yaptığı açıklamada, KDC’nin topluluğa katılmasının “bölgesel entegrasyon açısından tarihi bir fırsat” olarak görüldüğünü söyledi.

EAC Genel Sekreteri Peter Mathuki ise, “EAC artık Hint Okyanusu’ndan Atlantik Okyanusu’na kadar uzanmakta ve bu durum bölgeyi daha rekabetçi bir hale getirmenin ötesinde Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi’ne erişimi kolaylaştırıyor.” dedi.

KDC, topluluğa 2019 tarihinde EAC’nin dönem başkanı Paul Kagame’ye bir mektup yazarak başvurdu.

Topluluğun diğer üyelerini Kenya, Uganda, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Somali, EAC’ye katılmak amacıyla müracaat etmesine rağmen ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle başvurusu donduruldu.

EAC’nin birçok üyesiyle komşu olan KDC’nin topluluğa katılmasıyla ekonomistlere göre örgütün toplam GSYH’si 193 milyar dolardan 240 milyar dolara yükselecektir. Ayrıca KDC’nin dahil olmasıyla örgütün kapsadığı insan sayısı da 250 milyonu aştı.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu