BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya’da polis, kuzeydoğu Nairobi’de yasadışı eczane işleten 40 şüpheliyi tutukladı

Kenya polisi, 40 kişiyi tutuklayarak ülkede yasadışı eczane işlettiği şüphesiyle Kuzey Doğu ve Nairobi bölgelerindeki çeşitli mahkemelerde bu kişileri adli kovuşturmaya tabi tuttu.

Tutuklamalar, Eczacılık ve Zehirler Kurulu (PPB) ile polisin 10 Nisan’da ülkedeki yasa dışı eczacılık faaliyetlerini engellemeye yönelik başlattığı ortak operasyonun ardından geldi.

Teftiş, Gözetim ve Uygulama Başkanı Kaluai Julius, operasyonun özellikle Mandera ve Moyale sınır noktalarında sağlık ürünleri ve teknolojilerinin kaçakçılığıyla mücadele etmek için Etiyopya ve Somali sınırları boyunca gözetimi artırmayı amaçladığını söyledi.

PPB ayrıca kontrollü ilaçlar ve reçeteli ilaç belgelerinin eczane düzenlemelerine uygun olarak denetimini yürütüyor.

Kaluai, Kuzey Doğu bölgesindeki izinsiz kimyagerlerin klinik kisvesi altında faaliyet gösterdiğini belirtti. “Bunlar esas olarak ilçe hükümeti içindeki sağlık çalışanları tarafından sahiplenilir ve yönetilir. Bu tür görevlilere geçerli uygulama ruhsatları almaları ve özel uygulamalarını, İlaç için İyi Dağıtım Uygulamaları düzenlenmeleri doğrultusunda kurallara uygun hale getirmeleri için ilgili ilçe hükümetleri aracılığıyla yaptırım uygulanacaktır.” dedi.

Ayrıca Dadaab kampındaki şüphelenilen yasadışı bir uygulamayı tespit etmek ve önlemek için bir soruşturma başlatıldığını da sözlerine ekledi.

İlaç Düzenleme Kurumu, yasadışı eczacıların takip edildiğini ve suçlu bulunurlarsa onlara karşı harekete geçmeye devam edecekleri konusunda uyardı.

Kenya’nın Kuzey Doğu bölgesi, Somali ile geçişin kolay olduğu bir sınırı paylaşıyor, bu da kaçakçıların güvenlik kurumlarından ve diğer sınır uygulama kurumlarından kaçarken yasa dışı ticaret yapmalarını kolaylaştırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu