BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya’da petrol krizini sonlandırmak için yeni anlaşma

Yerel basın olan Citizen’in yaptığı habere göre Petrol Dağıtım Şirketleri (OMC’ler), ülkede devam eden yakıt kıtlığı krizini sona erdirmek için ihracata yönelik tutulan tüm yakıt stoklarını yerel olarak boşaltmayı kabul etti.

Bu anlaşma çarşamba günü erken saatlerde Petrol ve Madencilik Bakanlığı, Enerji ve Petrol Düzenleme Kurumu (EPRA) ve OMC CEO’ları arasında yapılan toplantının ardından geldi.

Bununla birlikte yerel talebi karşılamak amacıyla birisi süper petrol ve diğeri dizel olmak üzere iki gemi yakıt ithal edilmesi hususunda anlaşıldı.

Ayrıca, petrol dağıtım şirketleri çoğunluğu ülkenin iç bölgelerine hizmet veren ve franchise’ı olmayan petrol bayileri için 20 milyon litre yakıt ayırmayı kabul etti.

Kenya Petrol Satış Mağazaları Derneği (POAK) Başkanı Martin Chomba, “Ülkeyi son birkaç haftadır etkileyen yakıt tedarik aksaklıklarını düzeltmek için şu anda ülkenin perakende ağının yüzde 68’ini oluşturan franchisingi olmayan petrol perakendecilerine 20 milyon litre sağlanması konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı.

Chomba, “OMC’ler bağımsız bayilere makul bir fiyata yakıt satmayı kabul etti. Yukarıdaki önlemlerin yakıt tedarik sistemini toparlamaya ve nihayetinde normale döndürmeye yeteceğinden kesinlikle eminiz.” dedi.

Bu çarşamba Petrol Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantının asıl nedeni, yerel pazarın ihtiyacına karşın OMC’ler tarafından transit arzın aşırı stoklanmasına ilişkin sıkıntıların dillendirilmesidir.

Petrol Baş Sekreteri Andrew Kamau CEO’lara yazdığı bir mektupta, aşırı transit arzı olan OMC’lerin bayiler tarafından yakıt ithalatının tedarikinde kullanılan açık ihale sisteminden (OTS) kara listeye alınma riski olduğu konusunda uyardı.

Bakanlık tarafından hazırlanan listede Asharami, Total Kenya, Lake Oil Limited ve Fossil Fuels Limited’in 13,2 milyon litre ile en yüksek transit hacim stokuna sahip olduğu belirtildi.

Bunların haricinde fazla stoku bulunan diğer şirketler ise Oryx Energy, Stabex International, Galana Oil, Hass Energy ve City Oil Petroleum Limited olarak sıralandı.

Kenya Boru Hattı Şirketi’nde (KPC) transit yakıt stokları hâkim olduğundan, ülkenin bazı kısımlarında kesintili yakıt tedariki görülmeye devam ediyor.

Buna ek olarak özellikle Kenya-Uganda sınırındaki bölgede, komşu ülkeden sürücülerin yakıt fiyatları nispeten daha ucuz olduğu için Kenya’ya geçmesi aşırı talebe tanık oldu.

Bu girişim, mart ayının başında başlayan petrol krizini çözmek amacıyla hükümetin attığı son adımdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu