BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya Yüksek Mahkemesi, William Ruto’nun galibiyetini onayladı

Kenya Yüksek Mahkemesi, geçen Ağustos ayında yapılan ve başkan yardımcısı William Ruto’nun oyların %50,5’ini kazandığı ilan edilen tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını oybirliğiyle onayladı.

Kenya Yüksek Mahkemesi, William Ruto’nun en yakın rakibi Raila Odinga’nın getirdiği bir dizi dilekçeyi karara bağlayarak eski Başkan Yardımcısı William Ruto’nun zaferini onadı.

Yüksek Mahkeme Başkanı Yargıç Martha Koome, seçim sürecinde kullanılan teknolojide dolandırıcılık iddiasında bulunan birçok dilekçeyi reddetti.

Martha Koomei “Seçilmiş cumhurbaşkanının seçiminin geçerli olduğunu ilan ediyoruz” dedi.

Yargıç, mahkemenin “seçimin oyu geçersiz kılmak veya iptal etmek için yeterli olmadığı” sonucuna vardığını söyledi.

Ne olmuştu

Beşinci girişiminde cumhurbaşkanlığını sağlayamayan muhalefet lideri Raila Odinga, diğer altı partiyle birlikte mahkemeye, başkan yardımcısı William Ruto’nun galibiyetini geçersiz kılmak için dilekçe verdi ve 9 Ağustos seçimlerinin adaletini tehlikeye atan büyük usulsüzlükler olduğunu iddia ettiler.

Resmi sonuçlar, Ruto’nun %50,5’lik bir destek ve kıdemli muhalefet figürü Raila Odinga’nın %48,8’lik bir destek sağladığını gösterdi.

Kenya’da önceki birkaç seçim anlaşmazlığı şiddete dönmüştü ve en kötüsü 2007’de meydana gelmiş, en az 1.100 kişinin hayatına mal olmuştu. Mevcut seçim süreci büyük ölçüde barışçıl olmasına rağmen, herhangi bir olası huzursuzluk için korkular devam ediyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu