BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya ve Tanzanya harita uzmanları iki ülke arasındaki sınırı belirliyor

Tanzanya ve Kenya’dan arazi yetkilileri ve harita uzmanlarından oluşan bir ekip, Serengeti Ulusal Parkı ve Maasai Mara Av Hayvanları Koruma Alanı’nı belirleyen ortak sınırı inceledi.

Her iki ülkenin yetkilileri, bu iki komşu ülke arasında şu anda uygulanmakta olan sınır çizme programı için bu hafta salı gününden bu yana sınırda buluşuyor.

Tanzanya Çevre Bakanlığı’ndan, Etüt ve Haritalama Direktörü Hamdouny Mansoor, Kenya Uluslararası Sınırlar Ofisi (KIBO) CEO’su Juster Nkoroi ile bir araya geldikleri ortak toplantıya başkanlık yaptı.

Tanzanya Çevre Bakanlığı, harita uzmanları ve arazi yetkililerinden oluşan bir ekibin Tanzanya’daki Kirongwe bölgesini ve Kenya’nın Migori İlçesindeki Muhuru Körfezi’ni, ardından Serengeti ve Maasai Mara vahşi yaşam parklarını gezdiğini perşembe günü yaptığı bir yazılı açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, ortak sınırın toplam 83 kilometresinin her bir ülkenin gerçek sınırını belirtmek için işaretlendiği belirtildi.

Tanzanya tarafındaki Natron Gölü’nden, Longido ilçesindeki Namanga’ya kadar 110 kilometre olan sınırın çizilmesi için hazırlıklar sürüyor.

Geçen ay Tanzanya Parlamentosu’ndan bazı komisyon üyeleri iki ülke tur operatörlerinin arasındaki sınır tartışmaları üzerine Serengeti ve Maasai Mara’ya giderek incelemelerde bulunmuştu.

Hem Serengeti hem de Maasai Mara parkları, Tanzanya ve Kenya’da aynı ekosistem içinde yer alıyor.

Serengeti Ulusal Parkı ile Maasai Mara Av Hayvanları Koruma Alanı arasındaki işaretler, çevreye uyum sağlamak için yeşil ve diğer doğal renklerle boyandı.

Kenya ve Tanzanya 758 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor.

Sınır, 1893’te İngiliz-Alman Anlaşması ve daha sonra bu iki komşu devlet arasındaki mevcut bölgesel sınırı belirleyen 1906 Protokolü uyarınca Alman ve İngiliz sömürge hükümetleri tarafından çizildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu