BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya’da Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı başladı

Nairobi’de Maarif  Ajansı tarafından organize edilen eğitim fuarına, Türkiye’den 19 üniversite katıldı.

Maarif Ajansı, Kenya’nın Başkenti Nairobi’de “Kenya Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı” organize etti.

Türk üniversiteleri ile Kenyalı öğrencileri buluşturan fuara, Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu ve Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan katıldı.

Özkan, fuar hakkında açıklamalarda bulundu.
Maarif Vakfı olarak düzenledikleri fuarlar ile Türkiye’deki uluslararası eğitime katkı verme hedefinde olduklarını belirten Özkan, bu çerçevede yıl içinde toplam 8 fuar yapılacağını söyledi.

Bundan sonra Afrika’ya daha fazla yoğunluk vereceğiz

Özkan, Türk üniversitelerinin dünyada daha fazla tanınmasını, uluslararası öğrencilerle daha çok yer verilmesini istediklerinin altını çizdi.

Temel amaçlarının üniversiteler ve uluslararası öğrencilerin birbirlerini tanımalarına imkan sağlamak olduğunu söyleyen Özkan, “Bu anlamda bugün düzenlenen etkinlik Kenya’da yapılan ilk fuardı. Son derece başarılı oldu. Çok ciddi bir katılım oldu. Üniversitelerimizin çoğu son derece memnun. Hemen hemen hepsi gelecek yıl etkinliğin tekrarlanması durumda katılmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Özkan, fuar açılışını bu yıl 19 Türk üniversitesi ile  yaptıklarını belirterek, önümüzdeki yıllarda bu sayının artacağını belirtti.

Özkan, şunları kaydetti:

“Kenya uluslararası alana en çok öğrenci gönderen ülkelerden bir tanesi. Özellikle İngilizce konuştuğu için anadili İngilizce olan ülkelere çok sayıda öğrenci gönderiyor. Türkiye’deki hem devlet hem de özel üniversitelerden eğitimi İngilizce olan üniversitelere Kenya’dan ciddi bir ilgi var. Biz bu ilgiyi daha sistemli hale getirmeye, onların  Türk üniversitelerini daha iyi tanımalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu