BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Kenya lideri Ruto: sürdürülebilir bir gelecek için küresel sermaye SDG ile uyumlu hale getirilmeli

Başkan William Ruto, BM’de  Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin önündeki engelleri ele almak için kaynakları harekete geçirmeye ve yönlendirmeye çağırdı.

Başkan, küresel sermayeyi sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu hale getirmenin iklimin pozitif büyüme için çok önemli olduğunu söyledi.

Başta Afrika olmak üzere birçok ülkenin borç, enflasyon, iklim koşulları ve çatışmalar gibi engeller nedeniyle Sürdrülebilir Kalkınma Hedefleri’ne uygulayamadığını kaydetti.

“Afrika’nın küresel kalkınma sermayesinden finansmana erişimini artırarak, kıtanın engin potansiyelini ortaya çıkaracağız; doğal kaynakları, ekilebilir arazileri ve canlı insan sermayesi” dedi.

Başkan, Slovenya Cumhurbaşkanı Nataša Pirc Musar ile birlikte Bilim ve Teknoloji İnovasyonunun Uygulanması ve dönüştürücü eylem için veri üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri diyaloğuna eş başkanlık ederken açıklamalarda bulundu.

Daha önce Başkan Ruto, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu’na katıldı.

Daha önce, COP28 Başkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber liderliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri BAE Birleşmiş Milletler Misyonu’nda bir kahvaltı toplantısı yaptı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, New York Şehri Eski Belediye Başkanı Mike Bloomberg, Uluslararası Doğa Koruma Birliği Başkanı Razan Al Mubarak katıldı.

Crescent Enterprises CEO’su Badr Jafar, BlackRock CEO’su Larry Fink, Zimbabwe’li işadamı Strive Masiyiwa ve Dr Mo Ibrahim de hazır bulundu.

Toplantıda Başkan Ruto, küresel finansal mimaride, özellikle borçların yeniden yapılandırılması ve Uluslararası Finansal Kurumların (IFI’ler) geliştirilmesi olmak üzere reformlar çağrısında bulundu.

Bu, küresel güneydeki ulusları hem iklim eylemine hem de kalkınmaya anlamlı bir şekilde katılmaları için güçlendireceğini açıkladı.

“Adaletsiz ayrımcılığı ortadan kaldırarak, ortak refahı teşvik edeceğiz ve iklim eylem hedeflerimize ve sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmanın önünü açacağız” dedi.

Devlet Başkanı ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Norveç Kraliyet Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Bridging the Gap: Financing Africa’s Agricultural Growth adlı bir tarım forumuna da katıldı.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve USAID yöneticisi Samantha Power ve diğerleri arasında hazır bulundu.

Başkan, Afrika’nın kıtadaki açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak için tarımsal verimliliği genişletmenin yollarını araştırma zamanının geldiğini gözlemledi.

Afrika’nın küresel olarak kullanılmamış ekilebilir arazide en büyük paya sahip olduğunu, ancak kıtanın gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini belirtti.

“Afrika’nın bolluk içinde açlığının hesabı, kaynak bolluğunun ortasında Afrika’nın yoksulluğunun ve bol potansiyelin ortasında azgelişmişliğinin hesabına paraleldir” dedi.

Başkan ayrıca Kenya’nın ikili ilişkilerini güçlendirmek için Cumhurbaşkanları ve hükümet başkanlarıyla bir dizi ikili görüşme yaptı.

Başkan, ülkesinin daha fazla işbirliği alanını araştırmak için Kenya’da bir büyükelçilik açmaya olan ilgisini dile getiren Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begay ile görüşmelerde bulundu.

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, gelişmiş e-pil teknolojilerini kullanarak Kenya’nın E-mobilite girişimlerini desteklemeyi taahhüt etti.

İki lider, Kenya’nın gübre üretimini ve siber güvenlik kapasitesini artırmak için ortak olmayı kabul etti.

Başkan, Afrika Boynuzu’ndaki barış girişimlerini desteklemeyi taahhüt eden Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen; İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Gambiya Başkan Yardımcısı Muhammad Jallow ile görüşmelerde bulundu.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu