BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Kenya ev sahipliğinde gerçekleşen Afrika İklim Zirvesi’ne, Afrikalı liderlerden yoğun ilgi

Bu yıl ilki düzenlenen 2023 Afrika  İklim Zirvesi, Kenya’nın ev sahipliği Nairobi’de gerçekleşiyor. 

Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto zirvenin açılış konuşmasında; “Afrika, temiz ve yeşil doğal kaynaklarının tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için yeterli kaynakları yatırım yoluyla kanalize etmeli ve uygun teknolojileri uygulamalıdır.” diyerek zirveyi başlattı.

Bu yıl zirvede, iklim değişikliği zorluklarının hafifletilmesi amaçlandı. Çözüm odaklı hareket ederek dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara Afrika’yı tematik başlıklar altında anlatmak oldu.

Bu sene zirvenin ana teması “Afrika ve Dünya için Yeşil Büyüme ve İklim Finansmanı Çözümlerini Desteklemek” oldu.

Program için belirlenen 4 tematik başlık ise şöyle; İklim Eylemi Finansmanı, Afrika için Yeşil Büyüme, İklim Eylemi ve Ekonomik Kalkınma, Küresel Sermaye Optimizasyonu.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de gerçekleşen Afrika İklim Zirvesi’nde 20 devlet başkanı, çok sayıda hükümet delegasyonları, BM kuruluşlarından temsilciler, çok taraflı kalkınma kurumları, finansal kuruluşlar, COP28 Başkanı Sultan Al Jaber ve ABD’nin İklim Özel Başkanlık Elçisi John Kerry bir araya geldi.

Nairobi Deklarasyonu’nun duyurulacağı söyleniyor

Kenya devlet başkanı William Ruto’nun, zirvenin son günü; yeşil büyüme, iklim finansmanın sağlanması ve Afrika’nın yeşil enerjiye geçiş planının yer aldığı  Nairobi Deklarasyonunu duyuracağı söyleniyor.

Afrika İklim Haftası, 4-8 Eylül tarihlerinde Kenya’da gerçekleşecek.

Ana gündemi “Şehirler, kentsel ve kırsal yerleşimler, altyapı ve ulaşım” olarak belirlendi.

“Sürdürülebilir bina inşa etmek” başlıklı oturumun başkanlığını ise Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Küresel Bina ve İnşaat İttifakı (Global ABC), Fransa Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanlığı üstlenecek.

Bu hafta görüşülecek bir diğer dikkat çekici başlıklardan biri deGelecek, İnşaat sektöründe Afrika’nın potansiyel kilidini açmak” oldu.

Aynı anda önemli iki iklim programına ev sahipliği yapan Kenya, Cumhurbaşkanı William Ruto’nun bölgeye yönelik ekonomik anlaşmaların imzalanmasının beklendiğini, bu anlaşmaları doğaya dayalı yatırımların da dahil olduğunu ve bunların giderek popülerlik kazanacağını belirtti.

2023’te gerçekleşecek geri kalan üç İklim haftası ise sırasıyla;

  • Orta Doğu ve Kuzey Afrika İklim Haftası; 8-12 Ekim, Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde
  • Latin Amerika ve Karayipler İklim Haftası; 23-27 Ekim, Panama’da
  • Asya-Pasifik İklim Haftası; 13-17 Kasım, Malezya’nın Joho şehrinde gerçekleşecek.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu