BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Kenya Devlet Başkanı, Müslümanları Odinga’yı desteklemeye çağırdı

9 Ağustos 2022’de düzenlenecek seçimlerde Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Müslüman kanaat önderlerinden Turuncu Demokratik Hareketi (ODM) lideri Raila Odinga’nın baskın olduğu Azimio koalisyonunu desteklemelerini istedi.

Başkan Kenyatta, perşembe günü hükümet binasında verdiği iftar yemeğini Odinga’nın seçim kampanyasını desteklemek amacıyla kullandı. Odinga’nın başarılarından söz ederek birlik ve beraberlik ortamında barışı sağlayabilecek bir lider olduğundan söz etti.

Kenya’nın dört bir yanından gelen yaklaşık 2000 Müslüman lidere hitap ettiği konuşmasında Kenyatta, Odinga’yı ülkeye derin bir sevgi besleyen gerçek ve olgun bir lider olarak niteledi.

Kenya lideri, “Hepimizin Azimio çatısı altında birleşmemizi rica ediyorum. Etrafa baktığımda bizi birleştirebilecek başka birini göremiyorum” ifadelerini kullandı.

Kenyatta, ülkenin bencilce çıkarlarının peşinden gidecek birinin aksine barışı ve birliği muhafaza edecek bir liderliğe ihtiyacı var diyerek, yardımcısı William Rutto’ya örtülü bir gönderme yaptı.

Devlet başkanı, seçmenleri ülkeyi birleştirebilecek ve birçok sorununa çözüm önerebilecek kararlı liderler seçmeye çağırdı.

“Size bir ulus inşa etmenin çoğu insanın düşündüğü kadar kolay olmadığını söylemek istiyorum. O kadar çok fırtına var ki, her şeye bencilce bakan bir el değil, sağlam bir el gerekiyor” dedi.

Kenyatta, ülkenin sorunlarının bitmeyeceğine değinerek ihtiyaç olan liderin problemleri çözebilme kapasitesine sahip olması gerektiğini vurguladı.

Kenyalılar liderlerini seçmek için sandık başına gitmeye hazırlanırken Müslüman liderleri ülke için dua etmeye çağırdı.

“Bizi birleştirecek ve sorunlarımızı çözmeye devam edecek bir lider bulmamız için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Din adamları ve liderler, her yıl Ramazan Ayı boyunca kendilerini ağırlayan Başkan Kenyatta’ya teşekkür ettiler.

İftar yemeğine katılanlar arasında Spordan Sorumlu Kabine Sekreteri Amina Mohamed ve Turizmden Sorumlu Kabine Sekreteri Najib Balala da vardı.

Balala, “Bu ülke için ne demek istediğinizi sadece sizin hükümetiniz altında çalışan biz Müslüman liderler biliyoruz. Oy alamadığınız yerlerde bile altyapı oluşturdunuz ” dedi.

Ayrıca Mombasa Valisi Hassan Joho, Supkem ulusal başkanı Hassan Ole Naado, Şeyh Khalifa ve Şeyh Abdullahi Abdi de iftara katılanlar arasında yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu