DOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto: Haiti’de başarılı olacağız

Kenya cumhurbaşkanı Salı günü, BM Güvenlik Konseyi’nin, şiddet içeren çetelerle mücadeleye yardım etmek üzere Haiti’ye Kenya liderliğindeki çok uluslu bir silahlı kuvvet gönderme kararını memnuniyetle karşıladı ve bunun “Haiti halkını başarısızlığa uğratmayacağına” söz verdi.

Başkan William Ruto’nun sözleri, Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’de yapılan oylamadan birkaç saat sonra geldi; bu, neredeyse 20 yıldır ilk kez sorunlu Karayip ülkesine bir kuvvet konuşlandırılacağına işaret ediyordu.

Ruto, Kenya liderliğindeki gücün “Haiti’deki uluslararası müdahalelerin tarihinde farklı bir ayak izi bırakacağını” söyledi.

“Haiti’de başarılı olacağız” dedi. “Haiti halkını başarısızlığa uğratmamalıyız.”

ABD ve Ekvador tarafından hazırlanan karar, dokuz ay sonra gözden geçirilmek üzere güce bir yıl süreyle konuşlanma yetkisi veriyor. B.M. olmayan Misyon gönüllü katkılarla finanse edilecek ve ABD 200 milyon dolara kadar taahhütte bulunacak.

Gücün ne kadar büyük olacağı henüz belli değildi. Kenya hükümeti daha önce 1000 polis memuru görevlendirmesini önermişti. Ruto bunların ne zaman konuşlandırılacağını belirtmedi ancak Dışişleri Bakanı Alfred Mutua Pazartesi gecesi bunun “kısa bir süre içinde” gerçekleşeceğini söyledi.

Daha önce Mutua, Kenya’nın Güvenlik Konseyi’ndeki oylamayı beklediğini ancak lojistik planlamanın sürdüğünü ve kilit Kenyalıların Kenyalılar ile Haitililer arasındaki dil engelini aşmak için Fransızca dersleri aldığını söylemişti.

Kenya Polis Genel Müfettişi Japhet Koome Cuma günü barışı koruma misyonunun başarılı olacağına dair iyimserliğini dile getirdi. “Evet, Haiti’ye gidiyoruz, o göreve liderlik edeceğiz” dedi. “Hiçbir zaman başarısız olmadık.”

Ancak Kenya polisi uzun süredir gözlemciler tarafından yolsuzluk, ölümcül güç kullanımı, işkence ve diğer suiistimallerle suçlanıyor.

Birçok kişi tarafından Haiti’nin en güçlü çete lideri olarak kabul edilen eski polis memuru – “Barbekü” olarak bilinen Jimmy Chérizier – herhangi bir ihlalde bulunması halinde ülkeye konuşlandırılan herhangi bir uluslararası güçle savaşacağı konusunda uyardı.

Kenya, küresel barışı koruma misyonlarındaki geçmişini ve Afrika ile nüfusun çoğunun Afrika kökenli olduğu Haiti arasındaki bağları öne sürerek Haiti misyonuna liderlik etmeyi teklif etti.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylama, Haiti hükümetinin çete şiddetindeki artışı bastırmak ve ülkenin uzun süredir ertelenen seçimleri yapabilmesi için güvenliği yeniden sağlamak için yardım talebinde bulunmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Haiti Ulusal Polisi, 11 milyondan fazla insanın yaşadığı ülkede yalnızca 10.000 civarında aktif memurla çetelere karşı mücadele veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu