DOĞU AFRİKAPOLİTİKA

Kenya, Afrika vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını yıl sonuna kadar kaldırdı

Kenya devlet başkanı William Ruto, Kongo’nun Brazzaville kentinde gerçekleşen, Üçlü Havza Zirvesi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.
Ruto, “Yıl sonuna kadar hiçbir Afrika vatandaşının Kenya’ya giriş için vize alması gerekmeyecektir.” ifadelerini kullanarak Afrika vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdığını duyurdu.

Ruto, konuşmasının devamında Afrika kıtasında ki serbest ticaret bölgesinin uygulanmasını kolaylaştırmak için engellerin kaldırılmasının gerekli olduğunu söyledi . “Artık kendi aramızda ticaret yapmanın ve malların, hizmetlerin, insanların ve fikirlerin kıta boyunca özgürce dolaşmasına izin vermenin önemini anlamamızın zamanı geldi” dedi.

Afrikalı gençlerin sınırlara takılmadan seyahat edebilmesinin önemi üzerine duran Ruto, sosyal medyadan olumlu tepkiler topladı.

Afrika kıtasında ki 54 ülkenin vatandaşlarının, kıtada vize engeline takılmadan seyahat edebilmesi ve bu uygulamanın diğer ülkeler tarafından da hayata geçirilmesi için çağrıda bulundu.

2022 yılı itibariyle; Seyşeller, Gambiya ve Benin’de Afrika vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldıran ülkeler arasında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu