DOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Kenya, ABD ile savunma anlaşması imzaladı

Kenya Savunma Bakanı Aden Duale ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaptığı toplantıda anlaşmayı imzaladı. Anlaşma, Doğu Afrika’da El Kaide bağlantılı aşırılık yanlısı el-Şebav grubuna karşı savaş yoğunlaşırken, ülkelerin savunma ilişkilerine önümüzdeki beş yıl boyunca rehberlik ediyor.

Austin, Haiti çok uluslu gücünün liderliğini üstlenmeye gönüllü olduğu için Kenya’ya teşekkür etti ve ABD hükümetinin BM Genel Kurulu’nun oturum aralarında taahhüt ettiği 100 milyon dolarlık fonu güvence altına almak için Kongre ile birlikte çalışacağını yineledi.

Austin, dünyanın geri kalanının Kenya’nın küresel güvenliğe olan bağlılığını takip etmesi ve “daha fazla personel, ekipman, destek, eğitim ve finansman sağlaması” gerektiğini söyledi.

Ağustos ayında Kenya, BM Güvenlik Konseyi’nin resmi onayını bekleyen ancak BM ve ABD’den destek alan bir görevde çete şiddetiyle mücadele etmek için Haiti’ye 1.000 güvenlik görevlisi gönderme sözü verdi.

Duale, ülkesinin Haiti’ye gönderilmeye hazır olduğunu söyledi ve Kenya’nın Kosova, komşu Somali ve Kongo’daki “çok uzun küresel barışı koruma geçmişinden” bahsetti.

Bu arada insan hakları aktivistleri, ülkedeki güvenlik operasyonları sırasında insan hakları ihlallerinin geçmişine atıfta bulunarak dağıtımla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bazı güvenlik analistleri, İngilizce ve Svahili konuşulan bir ülke olan Kenya’dan konuşlandırma ile resmi dillerin Fransızca ve Creole olduğu Haiti halkı arasında bir dil engeli olacağına dair endişelerini dile getirdiler.

El-Şebab’a karşı bölgesel mücadele konusunda Austin, Somali’nin başkanıyla görüştüğünü ve her ikisinin de ülkenin “geçen yıl el-Şhabab’a karşı önemli ilerleme kaydettiğini” kabul ettiğini söyledi. Ancak Austin ayrıca, “ilerleme her zaman düz bir çizgi değildir, bu nedenle bir günde işlerin önemli ölçüde iyileştiğini görebiliriz ve belki de ertesi gün zorluklar göreceğiz.” dedi.

Somali geçen hafta BM’den, ülke kuvvetlerinin yeniden toplanmasına izin vermek için çekilmenin ikinci aşamasında 3.000 askerin geri çekilmesini üç ay duraklatmasını istedi. Somali’nin 2024 sonuna kadar tüm güvenlik sorumluluklarını üstlenmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu