BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATORTA AFRİKARamazan

Kamerunlu Müslüman genç kızların hazırladıkları geleneksel tatlılar iftar sofralarında yerini alıyor

Yaklaşık yüzde 25’ini Müslümanların oluşturduğu Kamerun’un başkenti Yaounde’de, Briqueterie Mahallesi’nin sakinleri eski ramazan geleneklerini devam ettiriyor.

Ramazan boyunca evlerinde geleneksel tatlılar hazırlayan genç kızlar, iftar öncesinde cami önlerinde kurulan pazarlarda toplu olarak satışa sunuyor.

Geleneksel tatlı pazarlarında, çocuklar da annelerinin hazırladıkları Afrika kuskusu ve doğal içecekler gibi geleneksel lezzetleri satmak için yerini alıyor.

İftar sonrası tüketilen geleneksek tatlılar, genellikle bitki çayları eşliğinde tüketiliyor.

Geleneksel lezzetlere Müslümanların yanı sıra şehrin Hristiyan sakinleri de ilgi gösteriyor.

“Yeni nesil geleneklerine bağlı”

Kamerun’un ve Afrika’nın farklı bölgelerinden başkent Yaounde’ye gelen Müslüman genç kızların kültürlerine ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olduğuna vurgu yapan Kamerunlu geleneksel tatlı satıcısı Samiha Haruna, yeni neslin geleneklerine bağlı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Ramazan boyunca, cami önlerinde tatlı satma geleneğimizi genç kızlar devam ettiriyor.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer tatlı satıcısı Fatıma Yaoun Dotti ise “Pirinç, un, şeker ve yağ gibi ana gıda maddelerinden yaptığımız tatlıları uygun fiyatlara satarak, zengin, yoksul tüm Müslümanların ramazan boyunca tatlı yemelerini sağlıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu