BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATORTA AFRİKA

Kamerun ulusal mirası: Ndop kumaşı

Batı Kamerun’dan gelen geleneksel bir kumaş olan Ndop, bir zamanlar sadece seçkinler için kullanılırken bugün bu anlayış değişiyor.

Bir cenaze töreninde mavi ve beyaz kıyafetini gururla sergileyen yerel kraliyet ailesi mensubu olan Prens Fankam, Ndop kumaşı için şu ifadeleri kullandı: ”Başlangıçta prensler içindi, hatta tüm prensler için değil, sadece kabul edilmiş kişiler içindi. Bugün marketlerde satıldığı için herkese aittir.” dedi.

Ndop kumaşı birçok olası sembol kombinasyonundan yapılabilir ve üretim süreci nesiller boyunca aktarılır. Şubat 2020’den bu yana Ndop kumaşı, Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından Kamerun ulusal mirası olarak sınıflandırılmıştır.

52 yaşındaki kumaş uzmanı ve terzi Solange Yougo, “Annem bana küçükken bu iki ipi dikmeyi öğretti. Sekiz ya da dokuz yaşındaydım. Beni meşgul ederdi, başka şeyler yapmamamı söylerdi.” dedi.

Bununla birlikte üzerinde birkaç gün çalışmayı gerektiren kumaş, yaklaşık 150 avroya kadar fiyatı artıyor.

Yoksulluk oranının %40’a yakın olduğu ve günde iki avrodan az parayla yaşayan birçok Kamerunlu için ulaşılmaz bir satış miktarına sahip.

Yeni müşteriler çekmenin yollarını bulmaya çalışan genç Kamerunlu tasarımcı Doriane Teguia, “Ndop kumaşını biraz fazla geleneksel olduğu için onu modernize etmeye karar verdik. Bu, geleneksel ve modern öğeleri seven insanların hoşuna gider. Modernliği tercih edenler, örneğin buna benzeyen aksesuarları seçebilirler.” İfadelerini kullandı.

Yerel dernek olan Save Ndop, bu tekstil geleneğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine eklenmesini istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu