HABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Kahire Yunus Emre Enstitüsü düzenlediği etkinliklerle Mısırlı gençlere Türkiye’yi sevdiriyor

Mısır’ın başkenti Kahire'de 2010’dan bu yana faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü (YEE), organize ettiği çeşitli etkinliklerle Mısırlı gençlere Türkiye ve Türkçe öğrenme sevgisini aşılıyor.

Kahire’de yaklaşık 12 yıldır faaliyet gösteren ve her dönem yaklaşık 700 öğrenciye Türkçe öğreten Kahire YEE’nin, Kovid-19 salgınının ardından 2020’de başlattığı çevrim içi kurslarla bu sayı 5-6 binlere ulaştı.

Kahire YEE’den çevrim içi kurslara katılan iki öğrenciye Türkiye bileti

Kahire YEE, verdiği yüz yüze ve çevrim içi kursların yanı sıra enstitü kursiyerlerine yönelik organize ettiği çeşitli etkinlik ve yarışmalarla da Mısırlı gençleri Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor.

2022 yılı güz döneminde yaklaşık 8 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşen çevrim içi “Türkçe ile Tanışma” kurslarına iştirak eden ve enstitünün sosyal medya hesaplarını takip edip, etkileşim sağlayan iki kursiyere Kahire YEE tarafından Türkiye’ye gidiş-dönüş bileti hediye edildi.

“Kurs kısa süreli olmasına rağmen çok şey öğrenmemi sağladı”

Kahire YEE’den Türkiye’ye gidiş-dönüş bileti almaya hak kazanan kursiyerlerden Edebiyat Fakültesi mezunu Yara Semir (29), enstitünün düzenlediği çevrim içi kurslardan kısa sürede çok şey öğrendiğini söyledi.

Sosyal medyada enstitünün çevrim içi Türkçe kurs duyurusunu görmesinin ardından hemen başvuru işlemlerini tamamladığını ifade eden Semir, şunları kaydetti:

“Uzun zamandır Türk dizilerini izliyorum ve onun sayesinde biraz Türkçem var ama yine de Türkçemi geliştirmek istedim. Kurs kısa süreli olmasına rağmen çok şey öğrenmemi, en büyük hayalim olan Türkiye’ye gidiş imkanını da sağladı. Yunus Emre Enstitüsüne çok teşekkür ederim.”

“Türk kültürünü yakından tanımak istiyorum”

Kahire YEE’nin etkinlikleri kapsamında Türkiye bileti kazanan bir diğer Mısırlı kursiyer Hukuk Fakültesi mezunu Şehd Hamid (22) de Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu ve Türk kültürünü yakından tanımak istediğini dile getirdi.

Hamid, “Ben Kahireli değil, Port Saidliyim, eğitim alanım da farklı. Kahire Yunus Emre Enstitüsü kurslarına katılmam mümkün değildi. Enstitünün verdiği çevrim içi kurslar sayesinde Türkçe ile tanıştım ve onu çok sevdim.” dedi.

Enstitünün iki kursiyere Türkiye’ye uçak bileti hediye edeceğini öğrendiğinde buna inanamadığını belirten Hamid, “Kursun bitiminde hediyeyi kazandığımı bildirdiklerinde çok mutlu oldum. Türkiye çok güzel bir ülke. Doğası harika. Türkiye’de alışveriş yapmak, Türk kültürünü yakından tanımak, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi şehirleri ziyaret etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kahire YEE, her yıl “Geleneksel Bilgi Yarışması” düzenliyor

Dünya genelinde en çok Türkçe öğretilen merkez olarak bilinen ve 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren YEE, her yıl olduğu gibi bu yıl da enstitü öğrencilerinin bilgilerini yarıştırdığı “Geleneksel Bilgi Yarışması” organize etti.

Kültür, sanat, edebiyat ve tarih alanında gerçekleştirilen bilgi yarışmasına 8 gruptan oluşmak üzere 24 Kahire YEE kursiyeri katılım gösterdi.

Mısır ve Türk halklarının ortak kültürüne dair birçok sorunun da yer aldığı yarışmayı kazanan gruba Kahire Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe kurslarında burs verildi.

Kaynak: AA/Ferdi Bayat 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu