BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Kahire Mısır Müzesi, Mısır’ın 7 bin yıllık tarihine ışık tutuyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan Kahire Mısır Müzesi, yaklaşık 150 bin parça tarihi eseri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerine Mısır’ın 7 bin yıllık tarihini sergiliyor.

1895 yılında inşası başlayan ve 1901’de tamamlanarak 1902’de Mısır’ın son Hidivi II. Abbas Hilmi Paşa döneminde açılan müze, Orta Doğu’nun en eski müzesi olarak kabul ediliyor.

Mısır Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre Mısır Müzesi, antik Mısır’ın Firavun hanedanlıkları, Roma İmparatorluğu ve eski Yunan dönemini aydınlatan tarihi eserleri barındırıyor.

Yaklaşık 120 yıldır Mısır’ın milattan önce ve sonrasına ait yüzlerce yıllık tarihini yansıtan müzede, antik Mısır dönemine dayanan birçok heykel, tabut ve firavunların şahsi eşyalarının yanı sıra Giza piramitlerini yaptıran baba, oğul ve torun olan Kral Khufu, Khafre ve Mnkaure’nin heykelleri de bulunuyor.

4. Firavun Hanedanlığı (MÖ 3494- MÖ. 2623) döneminde yaşayan Kral Khufu için piramitlerin en büyüğü Keops, Kral Khafre için ortanca piramit Kefren ve Kral Mnkaure için de Mikerinos piramidi mezar olarak inşa ediliyor.

Mısır Müzesinin giriş kapısında iki Yunan sütunu, kapının üstünde çift boynuzlu bir kadın olarak tasvir edilen tanrıça Hathor’un heykeli, kapının üst sağ ve sol kısmında ise eski Yunan elbiseli tanrıça İsis’in iki heykeli bulunuyor.

Müzenin giriş kapısının üst kısmının sağı ve sol tarafında 1897 (inşasına başlanan tarih) ve 1901 (inşasının tamamlandığı tarih) tarihi yazılıyor. Ayrıca, hükümdarlığı döneminde inşası tamamlanan II. Abbas Hilmi Paşanın adının kısaltması olarak “A – H” harfleri de yer alıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu