BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

İtalya enerji sektöründe Cezayir’le iş birliğini güçlendirmek istiyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Cezayir’e resmi ziyarette bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile makamında bir araya geldi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Tebbun’un,  Di Maio ile enerji konusunda iki ülke arasındaki iş birliğini görüştüğü belirtildi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Muhammed Arkab ve Cezayir milli petrol şirketi Sonatrach Genel Müdürü Tevfik Hakkar’ın da hazır bulunduğu görüşmenin ardından basın açıklaması yapıldı.

İtalyan Bakan Di  Maio, yapılan görüşmede Cezayir’in güvenilir bir tedarikçi olarak enerjide kritik rol oynadığını Cezayirli yetkililere ilettiğini belirtti.

Ukrayna’daki olayların Avrupa’nın enerji güvenliğine yönelik olumsuz etkilerinin konuşulduğunu aktaran Di Maio, “İtalya hükümeti, uluslararası enerji ortağı devletlerden doğal gaz ithalatını artırmaya çalışıyor.” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Di Maio’nun Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra ve Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Arkab ile de özel olarak bir araya geldiği ifade edildi.

Açıklamada, yapılan görüşmelerde “Avrupa’ya enerji arzından İtalya-Cezayir ortaklığı ve Ukrayna’ya yönelik saldırılar gölgesinde Avrupa’nın enerji güvenliği” konularının ele alındığı ve İtalyan enerji şirketi ENI yetkililerinin de görüşmeye katıldığı belirtildi.

Cezayir Ulusal Petrol Şirketi Sonatrach ile İtalyan enerji şirketi ENI arasında yıllık 12 milyar metreküp gaz tedarikini içeren anlaşma bulunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu