HABERLERKUZEY AFRİKA

İsrail, Fas’taki “Afrika Aslanı 2022” tatbikatında ilk kez gözlemci olarak yer aldı

İsrail, ilk kez Fas’taki uluslararası bir askeri tatbikata gözlemci ülke olarak katıldı.

İsrail ordusu ve Savunma Bakanlığı yetkilileri, ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) ve Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri öncülüğünde düzenlenen “Afrika Aslanı 2022” tatbikatında ilk kez gözlemci olarak yer aldı.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan İsrail Başbakanlık Ofisi, İsrail’in tatbikata katılımının, İsrail ve Fas arasındaki güvenlik alanındaki ilişkileri güçlendirmeye yönelik bir adım olduğu kaydetti.

Bununla beraber açıklamada “İki ülke arasındaki güvenlik ve savunma bağları; ekonomi, kültür, eğitim, atletizm ve daha pek çok alanda kapsamlı ve gelişmiş bağların bir parçasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Fas ve İsrail ilişkilerinde normalleşme

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 10 Aralık 2020’de, ülkesinin Fas’ın Batı Sahra bölgesi üzerindeki egemenliğini tanıdığını ve bölgedeki Dahla kentinde bir ABD konsolosluğunun açılacağını duyurmuştu.

Rabat yönetimi de aynı gün, 2000 yılında askıya aldığı İsrail ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı almıştı. Fas, bu kararla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail ile yakın dönemde normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi olmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu