BÖLGELERHABERLER

İsmail Numan Telci: Rusya’nın Afrika’daki etkinlik mücadelesi olumsuz etkilenecek

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Başkan Yardımcısı ve Afrika Çalışmaları Koordinatörü Doç. Dr. İsmail Numan Telci, Ortadoğu Analiz dergisi için kaleme aldığı makalede Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin sonuçlarının Afrika’da yürüttüğü siyasete yansımalarını değerlendirdi.

Telci, Rusya’nın diplomatik etki alanını genişletme, yeni pazarlara erişimi sağlayarak uluslararası rekabette ekonomisini daha fazla iyileştirme, askeri nüfuzunu artırma ve küresel güçlerin karşısında Afrika’daki konumunu güçlendirme motivasyonları ile Ortadoğu ve Afrika’ya yöneldiğini, bu doğrultuda agresif bir dış politika stratejisi izlediğini ifade etti.

Rusya’nın Afrika’ya ilgisinin giderek arttığına değinen Telci, Rusya’nın askeri iş birliği anlaşmaları, silah satışı ve Wagner gibi özel askeri şirketler ile kıtada nüfuz sahibi olmayı hedeflediğini açıkladı. Telci makalesinde Wagner faaliyetlerinin Rusya’nın izlediği askeri stratejisindeki rolüne dikkat çekerek 2015’ten bu yana artan askeri hareketliliğe vurgu yaptı:

‘‘Suriye’deki angajmanından sonra Wagner’in Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Gine, Mozambik ve Madagaskar’da faaliyetler yürüttüğü ve Burkina Faso’da son dönemde gerçekleşen darbeden sonra askeri rejime mektup göndererek terörle mücadelede destek olma sözü verdiği bilinmektedir.’’

İsmail Numan Telci, makalede Rusya’nın Afrika siyasetinin ekonomik yönüne de dikkat çekti. Rusya’nın Afrika’nın en önemli tahıl tedarikçisi olduğuna değinen Telci gıda güvenliği noktasında kritik öneme sahip ürünlerin fiyatlarındaki dalgalanmaların tarıma bağlı Afrika ülkelerini sarsabileceğini ifade etti.

Telci son olarak, Rusya’nın askeri müdahalesi ardından uygulanan yaptırımlara ve Rusya’nın Ukrayna’da askeri açıdan beklediğinden yavaş ilerlediğine değindi. Rusya’nın ekonomik ve askeri açıdan zorluk yaşayabileceği ve Afrika’daki angajmanlarını kısıtlayabileceğini vurguladı:

‘‘Kendi güvenliğini, ekonomik anlamda sürdürülebilirliğini garanti altına almak amacıyla hamleler yapan Rusya, bu anlamda tam tersi sonuçlar ile karşılaşabilecektir. Bu sonuçların da Rusya’nın Ortadoğu, Afrika ve diğer bölgelerde farklı boyutlarda yürüttüğü etkinlik mücadelelerini ve ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecektir.’’

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu