BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

İngiltere, Kenya’nın reddettiği mültecileri Ruanda’ya göndermek için anlaştı

Kenya, Londra’nın kaçak mülteci yükünü hafifletmesine yardımcı olma isteklerini reddetmesine rağmen, Ruanda Birleşik Krallık’a girişi engellenen göçmenleri almayı kabul etti.

Ruanda ve İngiltere perşembe günü Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığını imzalarken, yer değiştireceklerin akıbetleri hakkında sorular soruldu.

Daha önce yapılan bu tür anlaşmalar ne mültecilerin kendilerini reddeden ülkeye geri dönmelerini engelledi ne de gönderildikleri yerlerde yeterli bir yaşam güvencesi verdi.

Ruanda ile yapılan anlaşma, özellikle Avrupa Birliği’nden çıktıktan sonra, Birleşik Krallık’ın sınırlarını mültecilere kapatmak için nasıl mücadele ettiğini yansıtsa da Londra’nın Ruanda’ya ödenecek ücret karşılığında bu yükten kurtulması bekleniyor.

Yerleştirilecek göçmenlerin sayısı verilmedi, ancak yetkililer İngiltere topraklarına yasadışı yollardan tekneyle girmeye çalışırken veya araçlarda saklanarak yakalanan erkek göçmenlerin Ruanda’ya sevk edileceğini söylediler.

Ruanda ile yapılan anlaşma yalnızca erkekleri kapsamakta, geçen yıl İngiltere’de 28 bin 526 yasa dışı göçmen yakalanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu