BÖLGELERHABERLER

III. Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı sona erdi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Anadolu Ajansı (AA) ve TRT iş birliğinde düzenlenen “3. Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı (AFMED III)” tamamlandı.

Çevrim içi düzenlenen eğitim programına 13 Afrika ülkesinden 19 medya temsilcisi katıldı.

Programın kapanışında konuşan AA Haber Akademisi Müdürü Alptekin Cihangir İşbilir, Afrikalı medya mensuplarına yönelik bu eğitim programının düzenlenmesine katkılarından dolayı YTB, TRT ve AA Haber Akademisi ekibine teşekkür etti.

Türkiye’nin Afrika ülkelerine yönelik “kazan-kazan” yaklaşımının ve insani dış politikasının kıtada “pozitif bir karşılık bulduğunu” belirten İşbilir, Anadolu Ajansı’nın da Türkiye’nin bu vizyonuna uygun bir şekilde Afrika haberlerine özel önem verdiğine vurgu yaptı.

İşbilir, konuşmasına “Sizlerin de desteğiyle Afrika’yı Türkiye’de, Türkiye’yi de Afrika’da daha doğru ve daha etkin tanıtmak istiyoruz.” sözlerini ekledi.

YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Ceren Erdal da AA ve TRT’ye eğitim programına sundukları katkılardan ötürü teşekkür ederek, bu katkı sayesinde programın prestijli bir seviyeye ulaştığını belirtti.

Programı 2019’dan beri düzenlediklerini ifade eden Erdal, amaçlarının ülkelere kendi hikayelerini üçüncü taraflar olmadan anlatabilme imkanı sunmak ve dolayısıyla ülkelerin birbirlerini daha iyi tanımasına imkan sağlamak olduğunu söyledi.

5 gün süren programda Afrikalı medya temsilcilerine haber yazma teknikleri, yeni medya ve internet gazeteciliği, hikaye anlatımında video kullanımı, uygulamalı röportaj teknikleri, olağanüstü durumlarda gazetecilik, sosyal medya için video hazırlama, yeni başlayanlar için Photoshop, dezenformasyona karşı mücadele ve gazeteciler için sosyal medya izleme yöntemleri konularını kapsayan dersler verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu