BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERORTA AFRİKARamazan

İHH bu Ramazan 21 Afrika ülkesine yardımlarını ulaştırıyor

1995 senesinden bu yana dünyanın farklı coğrafyalarından insanlara ulaşan İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yıl “Ramazan’ı Yaşat” sloganıyla yardımlarını; içerisinde Çad, Mali, Benin, Togo, Nijer, Sierra Leone, Burkina Faso, Moritanya, Burundi, Etiyopya, Sudan, Somali, Tanzanya, Kenya, Uganda, Cibuti, Kamerun, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Gine ve Zimbabwe’nin bulunduğu yirmi bir Afrika ülkesine ulaştıracak.

Bu ülkelerden birisi olan Somali, kuraklığın son yıllarda şiddetli bir şekilde yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Ramazan çalışmaları kapsamında İHH, Somali’de 427 aileye Ramazan kumanyası dağıttı.

Mali’nin başkenti Bamako’da yaşayan 300 iç göçmen aileye Ramazan kumanyası, 180 aileye de adak kurban payı dağıtımı, Bamako şehrindeki Rahme Camisinde ise ihtiyaç sahibi ailelere 100 adet Ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleştirildi.

Nijer’in Saga bölgesindeki Omar Bello Yetimhanesi’nde; 50 erkek ve 50 kız yetime, bayramlıklar ulaştırıldı.

Burkina Faso’da yaşanan çatışmalardan olumsuz etkilenerek ülkenin kuzeybatısındaki Kongoussi şehrine bağlı Yabo köyüne sığınan 200 iç göçmen aileye kumanya dağıtımı ile 600 aileye adak-akika kurban payı verilmesi yapılan yardımlardan bir diğeri oldu. Bununla beraber Kur’an-ı Kerim dağıtımları, Tita şehrinde Mollo Mahmud Kerküklü ilkokulunun açılışı ve Ahmet-Havva Güvenç İmam-Hatip okulunun temel atma töreni gerçekleştirildi.

Afrika ülkelerindeki düşük gelir sıralamasında 5. sırada bulunan Çad’ın Kilime ve Ancigidi bölgesinde yaşayan ihtiyaç sahibi 750 aileye ve ülkelerinde yaşanan çatışmalardan dolayı Çad’a sığınan Orta Afrikalı 1000 mülteci aileye Ramazan kumanyalar ulaştırıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu