BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

İDDEF’in Fildişi Sahili’nde yaptığı kalıcı eserler hizmete girdi

 

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF), çocukların eğitim alabilmesi, Müslümanların da ibadet edebilmesi amacıyla Fildişi Sahili’nin çeşitli bölgelerinde hayırseverlerin desteğiyle inşa ettiği mescit ve medreseler hizmete açıldı.

Dünyanın dört bir yanında İslami eğitim çalışmaları kapsamında medrese, mescit ve camilerin yükselmesine vesile olan İDDEF, bu kez Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’ndeki Müslümanlar’ın hem eğitim alabilecekleri hem de ibadetlerini temiz ve rahat bir ortamda yapacakları kalıcı eserle buluşturarak medrese ve mescit inşa etti.

İDDEF’ten yapılan açıklamaya göre, İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarının sürdürüldüğü Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde yeni inşa edilen Ahıskalı Ali Haydar Efendi Medresesi, Halim Uygun Camisi, Nedime Erdoğan Medrese ve Camisi ile Yasemin Mescidi hizmete girdi.

Türkiye’den Fildişi Sahili’ne giden 10 kişilik heyet, başkent Yamusukro ile Tuye, Diegonefla, Lasseri ve Tabo bölgelerinde düzenlenen program ve toplu açılış törenine katıldı. Ayrıca bölge yöneticileri ve yerel halkın da katıldığı açılış, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile ilahiler ve dualar ile gerçekleşti.

Fildişi Sahili’nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi çocukların eğitime kavuşabilmesi ve bölgedeki Müslümanların ibadetlerini kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirmesi için bağışçılarının desteğiyle kalıcı eser inşa eden İDDEF’in açılış törenlerinde büyük heyecan ve coşku yaşandı.

Açılış törene katılan bölge halkı Türkiye’ye teşekkürlerini gönderirken, dua eden yaşlıların zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Eğitim hamlemize yeni soluklar katacak, ilmin ve muhabbetin yuvası olacak yeni medrese ve mescit açılışlarımızı Fildişi Sahili’nde gerçekleştirdik. Ülkedeki eğitim ve insani yardım çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken, eğitim seferberliği ve kalkınma ile birlikte iki ülke arasındaki kardeşliğinin pekiştiğini, kalıcı eserlerin ise bunun bir nişanesi olduğunu gördük.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu