BATI AFRİKAGÜNEY AFRİKA

Hollandalı De Nederlandsche Bank, köle ticaretindeki rolü sebebiyle özür diledi

Hollandalı De Nederlandsche Bank, bankanın tarihindeki kölecilik faaliyetlerinden dolayı özür dilediğini bildirdi.

Amsterdam Oosterpark’taki Hollanda Ulusal Kölelik Tarihi Anıtı önünde kölelik sisteminin kaldırılışının yıl dönümü sebebiyle yapılan törene katılan De Nederlandsche Bank CEO’su Klaas Knot, “Kölelik sisteminin kurbanlarına ve ailelerine özürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Haleflerinin kişisel sebeplerle insanları ten renklerine göre ayırdığına değinen Knot, banka yöneticilerinin birçok kez ticari kazancı önceleyerek köleliğe göz yumduğunu belirtti.

De Nederlandsche Bankasının kuruluşunda kullanılan sermayenin bir kısmının köle ticaretiyle elde edildiğini aktaran Knot, “kurumsal” olarak köle ticaretine katkı sağladıklarını kaydetti.

Knot, verdiği kredilere karşılık kölelerin zorla çalıştırılmasıyla elde edilen ürünleri ve mahsulleri alarak bankanın köle ticaretinden gelir elde ettiğini dile getirdi.

Özür mesajının önemli bir adım olduğunu vurgulayan Knot, “Banka, özür dilemekle yetinmeyip daha kapsayıcı bir geleceğin inşası için çalışıyor.” dedi.

Hollanda’nın Afrika’daki sömürgeci tarihi

Hollanda, 17. yüzyıldan itibaren Afrika kıtasında sömürge oluşturmaya başlayarak; Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika, Angola, Namibya ve Senegal’de birçok koloni kurarak bu ülkelerdeki doğal ve insani kaynakları kullandı.

Sömürgeci tarihinde kanlı olayların da bulunduğu Hollanda’nın Afrika’daki sömürge izlerinden en bilineni Khoikhoi halkına yönelik katliamları oldu.

Hollanda, 1659, 1673 ve 1674-1677’de Khoikhoi’yi köleleştirmek için büyük katliamlar yaparak binlerce Afrikalıyı öldürdü, evlerine ve arazilerine el koydu ve köle olarak kaçırdı.

Hollanda aynı zamanda Batı Avrupa’da köleliğin yasaklanmış olmasına rağmen köle ticaretine devam etmesiyle biliniyor.

Hollanda’da her yıl 1 Temmuz’da eski sömürgeler ve Hollanda’nın bazı şehirlerinde Keti Koti (kırık pranga) Bayramı olarak kutlanıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu