BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAYAŞAM

Hepsi tıp doktoru olan beş Nijeryalı kız kardeşin ailesiyle tanışın

Nijerya’dan son derece ilham verici bir hikaye, tamamı tıp doktoru olan ve ülkenin sağlık sistemine eşit derecede katkıda bulunan beş kız kardeşi anlatıyor.

Nijeryalı kardeşlerin (Salamat, Halime, Hatice, Raliat ve Medine Aliu) her biri farklı tıp alanlarında uzmanlaşmıştır ve ilerlemeye olan bağlılıklarını gerçek anlamda kanıtlıyor ve birçok kişiye ilham kaynağı oluyor.

Aliu ailesi, hepsi tıp alanında kariyer peşinde koşan beş seçkin kız çocuğuyla kutsanmıştı. En büyük kardeş olan Salamat, beyin cerrahisi uzmanıdır ve bu onu Batı Afrika’daki ilk kadın beyin cerrahı yapmaktadır. Halime’nin plastik cerrahide başarılı bir kariyeri varken Hatice aile hekimliği yolunu seçti. Raliat kadın doğum uzmanı ve jinekolog, Medine ise toplum sağlığı doktoru olarak hizmet veriyor.

Afrika’nın bazı bölgelerinde kadınların tıp alanında başarılı olma ihtimali çok düşük. Ancak Aliu kardeşler engelleri aştılar ve aile isimlerini daha yüksek standartlara taşıdılar. Cinsiyet eşitliğinin ve eğitime erişimin acil bir sorun olmaya devam ettiği bir toplumda, bu kız kardeşler zorluklara meydan okudu.

Kız kardeşler, kendi cinsiyetlerine göre alışılmadık kariyerlere yönelmek isteyen birçok kadın için ilham kaynağı oluyor ve onları özellikle de siyahi topluluk içindeki toplumsal normlarla yüzleşmeye ve bunlarla mücadele etmeye teşvik ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu