BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKA

Henley & Partners’in hazırladığı Afrika Zenginlik Raporu yayınlandı

26 Nisan tarihinde Henley & Partners’in hazırlamış olduğu Afrika Zenginlik Raporu yayınlandı.

Afrika’nın zengin ülke ve şehirlerine yer verilen raporda kişi başına düşen milli gelir sıralaması ve ülkelerin büyüme oranları ile uzmanların gelecek beklentileri incelendi.

Güney Afrika yayınlanan raporda kişisel servet sıralamasında başı çekiyor.

Toplam kişisel servet sıralamasında Güney Afrika vatandaşları, 650 milyar doların üstüne çıkarak ikinci sırada bulunan Mısırlıları (307 milyar dolar) ikiye katladı. Onları Nijerya (228 milyar dolar), Fas (125 milyar dolar), Kenya (91 milyar dolar) takip etti.

Afrika’daki dolar milyarderleri ve milyonerlerinin sayısı da raporda yer buldu.

Bu rapora göre Mısır’da bulunan toplam dolar milyarderi sayısı 7 ile zirvede, onu Güney Afrika (5), Nijerya (4), Fas (3) izledi.

Afrika’daki milyoner sayısına baktığımızda ise Güney Afrika, 39.300 milyoner ile açık ara zirvedeki yalnızlığını ilan etmiş, ardından ise Mısır (16.900), Nijerya (10.000), Kenya (8.500) geliyor.

Kişi başına düşen milli gelir sıralaması raporda gösterilirken Morityus dikkatleri üzerine çekti.

Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Afrika’nın küçük ada ülkesi Morityus, 34.500 dolar ile açık ara birinci sırada, onu Güney Afrika ($10.970), Namibya ($9.320) ve Botswana ($7.880) takip ediyor.

Afrika’daki toplam kişisel servetin 10 yıl içerisinde %38 artarak toplam 3 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Morityus, Ruanda ve Uganda’nın %60’dan fazla büyüme oranıyla servetlerini en çok yükselten ülkeler olması bekleniyor.

Rapor, New World Wealth ve Henley & Partners’in kişisel servet veri tabanından alınan bilgilerle oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu