BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Hemedti, Sudan ordusunun yönetimi seçilmiş sivil hükümete devredeceğini söyledi

 

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo, cumartesi günü ordunun yönetimi sivil iradeye teslim etme taahhüdünü tekrarladı.

Hemedti olarak tanınan Dagalo, Port Sudan’daki bir miting sırasında Egemenlik Konseyi tarafından açıklanan bildiriden alıntı yaparak milli bir uzlaşının ardından seçimlere gitmekte kararlı olduklarını açıkladı. Ardından, sandıklardan gelen oylarla seçilmiş bir hükümetin göreve gelmesiyle birlikte kışlalara çekileceklerini söyledi.

Hemedti, birtakım elçiliklerden fonlanan şahıslara iktidarın devredilmeyeceğine dair söz verdi.

Ayrıca bazı politikacıları, hükümetin Kızıldeniz üzerindeki limanları satmayı planladığı hakkında şayialar çıkartarak gençleri yanıltmakla suçladı. Hemedti, bu kişilere Sudan halkının milli servetini satacak tıynette insanlar olmadıklarını söyledi.

Aslında Hemedti’nin bu açıklaması, sosyal medyadaki bazı siyasi aktivistlerin, Egemenlik Konseyinin Kızıldeniz’deki limanları Rusya’ya satmayı planladığı yönündeki iddialarına yanıt olarak geldi.

Sudan’da, geçiş döneminde Başbakanlık görevini icra eden Hamduk’un 25 Ekim 2021 tarihinde ordu tarafından gerçekleştirilen bir darbeyle görevden el çektirilmesinden bu yana siyasi bir kriz yaşanıyor.

Ordu yönetime el koymadan önce Sudan, 2023 seçimlerine kadar süreci denetlemekle görevli askerler ve sivillerden müteşekkil bir Egemenlik Konseyi tarafından idare edilmekteydi.

Kaynak:AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu