BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Güney Sudanlı validen Müslüman tüccarlara çağrı

Güney Sudan’ın Doğu Ekvatorya Valisi Louis Lobong Lojore, Müslüman tüccarlara yönelik yaptığı konuşmasında, buradaki nüfusa hizmet etmek için işlerini taşraya genişletmeye ve ayrıca ihtiyaç maddelerinin de fiyatlarını düşürmeye çağırdı.

Cuma akşamı devlet sarayında mübarek Ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen iftar sırasında yüzlerce Müslümanla sohbet etti.

Lobong yaptığı konuşmasında dinler arasında birlik ve beraberlik olması gerektiğine vurgu yaparken Müslüman tüccarlardan fiyatları belirlerken daha gerçekçi olmalarını ve aşırı ücretlendirmelerden kaçınmalarını istedi.

Müslümanlardan Torit dışında da dükkanlar açmasını isteyerek konuşmasını sürdüren vali, aksi halde insanların toplu taşımayı kullanmak gibi masraflarla ekstra yük altında kaldıklarını belirtti. Lobong, güvenlik hususunda çok sıkı çalıştıklarını söyleyerek bu konuda Müslümanların bir korkusunun olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Devlet Dinlerarası Konseyi Başkanı ve Müslüman Cemaat Lideri Şeyh Musa Ahmed Ganduri, köylerde dükkânların açılması fikrine olumlu yaklaştı. Köylüleri ise tüccarlar için güvensizlik yaratmamaları konusunda uyardı. Son zamanlarda Lafon İlçesinde malları yağmalanan Müslüman bir tüccarın öldürüldüğü olayı anlattı.

“Vatandaşlarımızın yabancılara ve bölgelerine gelen insanlara saygı duymasını istiyoruz. Onları bölgelerinize kabul edip koruyun. Hiyalla’da saldırıya uğrayan Somalili bir tüccar vardı” dedi. “Sivil halktan bu tüccarların canlarını ve mallarını gözetmesini istiyorum” ifadesini kullandı.

Şeyh Ganduri, yüksek emtia fiyatlarını düşürme olasılığını tartıştıklarını ancak sorunun yüksek ve dalgalı dolar kurundan kaynaklandığını söyledi.

Ganduri, “Fiyatların düşürülmesini tartıştık ancak tüccarların mal ithal etmek için yerel para birimi yerine dolar kullandığını biliyorsunuz. Dolayısıyla dolar kuru yükseldiğinde mal fiyatları da artıyor” dedi. “Şu anda Ukrayna ve Rusya’daki kriz bütün dünyayı etkiliyor. Amerika’da bile fiyatlar arttı, bizim yapacak bir şeyimiz yok.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu