GÜNEY AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Güney Afrikalılar, 24 Eylül Ulusal Miras Gününü kutluyor

Güney Afrikalılar bugünü, geleneksel kıyafetler giyerek, geleneksel yiyecekler yiyerek, farklı kültürler hakkında bilgi edinerek, arkadaşları ve aileleriyle vakit geçirerek kutlamaktadır.

Güney Afrikalılar, barındırdıkları farklı kültürlerin şölenini her yıl  24 Eylül Ulusal Miras Gününde kutluyorlar. 24 Eylül Ulusal Miras Günü, Güney Afrika nüfusunu oluşturan birçok kültürün; kültürel mirasını, ananelerini hatırlamak üzere kutlanan resmi bir gündür. Peki neden Güney Afrika’da böyle bir ulusal gün var? Bunun sebebini Güney Afrika’nın tarihine ve ırksal yapısına bakarak anlıyoruz.

Güney Afrika, farklı ırkları barındıran  bir ülkedir. Öyle ki ülkede tam 11 resmi dil bulunmaktadır. Ayrıca  2011 rakamlarına göre vatandaşlarının %80’i etnik kökenli Afrikalılardan oluşurken %9’u resmi statüye sahip farklı Afrika dillerini konuşan çeşitli etnik gruplardan oluşmaktadır. Kalan nüfus, Avrupa ve Asya topluluklarından meydana gelir.

24 Eylül Ulusal Miras Günü bu farklılıkların birleşiminin bir sembolüdür. Bu kültürel birleştirici günün tarihine baktığımız zaman ise Ulusal Miras Günü, 1996 yılına kadar  Shaka Günü adıyla kutlanmaktaydı.

Güney Afrikalıların önemli bir kralı olan Shaka Zulu, farklı Zulu klanlarının Kwa-Zulu Natal’da tek bir Zulu ulusu olarak birleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kral Shaka, 24 Eylül 1828’de düzenlenen bir suikast sonucunda öldürülmüştür.

Bunun üzerine her yıl 24 Eylül’de binlerce insan Kral Shaka’ya saygılarını sunmak ve anısını onurlandırmak için mezarı başında toplanıp, kutlamalar yapmaktaydı. 

Apartheid Rejimi’nin sonlandırılmasının ardından, Yeni Güney Afrika Parlamentosu, Shaka Günü’nü önerilen Resmi Tatiller Yasa Tasarısı’ndan çıkardığında, Güney Afrika’da geniş bir Zulu üyeye sahip bir siyasi parti olan Inkatha Özgürlük Partisi (IFP) itiraz etti. Sonunda bir uzlaşmaya varıldı ve tüm kültürlerden ve inançlardan Güney Afrikalıların bir araya gelerek çeşitli kültürel miraslarını kutlayabilecekleri bir ulusal bayram yaratılmasına karar verildi.

Maryam Mkwanda, Ulusal Miras Günü’nün, “ Apartheid dönemi sonrası,  Güney Afrika’nın ulusal birliğine  vurgu yapmak üzere, Miras Günü olarak kutlamaya başladıklarını söyledi. Nelson Mandela 1996 yılında Miras Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada: “Demokratik yollarla seçilmiş ilk hükümetimiz Miras Günü’nü ulusal günlerimizden biri yapmaya karar verdiğinde, bunu zengin ve çeşitli kültürel mirasımızın yeni ulusumuzu inşa etmeye yardımcı olacak derin bir güce sahip olduğunu bildiğimiz için yaptık.” dedi.

Güney Afrikalılar bugünü, geleneksel kıyafetler giyerek, geleneksel yiyecekler yiyerek, farklı kültürler hakkında bilgi edinerek, arkadaşları ve aileleriyle vakit geçirerek kutlamaktadır.

Güney Afrika’da, 24 Eylül Ulusal Miras Günü resmi tatildir ve her yıl hükümet tarafından oluşturulan bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır. Güney Afrika hükümeti bu yıl yapılacak olan 24 Eylül Ulusal Miras Günü kutlamalarının temasını, “Demokratik bir Güney Afrika’da kültürel çeşitliliğimizi kutlamak” olarak belirledi.  Kutlama etkinliğinin ise KwaZulu-Natal’daki eThekwini Metrosu’nda yapılacağını duyurdu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu